Wskaźnik zakażeń wyznaczający liczbę zakażeń koronawirusem z siedmiu dni na 100 tysięcy mieszkańców wynosi obecnie w Niemczech 130,2, o 12,2 więcej niż dzień wcześniej. Od połowy października w Niemczech obserwowany jest wzrost liczby zakażeń.

Liczba chorych na COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii w Niemczech wzrosła tydzień do tygodnia o 15 proc. - poinformował stojący na czele Niemieckiej Federacji Szpitali (DGK), Gerald Gass. Jak dodał, jeśli trend ten się utrzyma, w ciągu dwóch tygodni liczba chorych na COVID-19 na OIOM-ach wzrośnie w Niemczech do 3 tysięcy.

- Nawet jeśli szpitale sobie z tym poradzą, nie będzie to możliwe bez ograniczenia ich normalnych działań - ostrzegł Gass.

Czytaj więcej

Dezynfekcja stacji kolejowej w Moskwie
Rosja: Dobowa liczba zakażeń przekroczyła kolejną barierę

Partie, które mają utworzyć nowy niemiecki rząd - SPD, FDP i Zieloni - nie popierają przedłużenia stanu epidemii w Niemczech, który ma wygasnąć 25 listopada. Stan epidemii umożliwia władzom federalnym i landowym wprowadzanie obostrzeń bez zgody Bundestagu lub lokalnych parlamentów.

Zamiast przedłużania stanu epidemii partie, które mają stworzyć koalicję tzw. Świateł Drogowych, chcą znowelizować Ustawę o ochronie przed chorobami zakaźnymi, tak aby landy mogły wprowadzać pewne obostrzenia w zależności od sytuacji epidemicznej.

25 listopada

Tego dnia w Niemczech wygaśnie stan epidemii

Jednak premierzy landów obawiają się, że zróżnicowanie obostrzeń w różnych częściach kraju sprawi, iż wyegzekwowanie tych obostrzeń będzie trudniejsze.