W co najmniej pięciu chińskich prowincjach władze lokalne zapowiedziały, że dzieci w wieku 3-11 lat zostaną objęte programem szczepień przeciw COVID-19. Na Zachodzie nie szczepi się przeciw COVID-19 dzieci poniżej 12. roku życia - choć wkrótce amerykańska Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma wkrótce dopuścić do użycia w USA w grupie dzieci w wieku 5-11 lat szczepionki Pfizer/BioNTech.

Objęcie młodszych dzieci programem szczepień przeciw COVID-19 w Chinach, ma pomóc w wygaszeniu niewielkich ognisk koronawirusa, które pojawiły się w ostatnich dniach w Chinach. W Gansu, prowincji w północno-zachodnich Chinach zamknięto w poniedziałek wszystkie obiekty turystyczne. W części Mongolii Wewnętrznej obowiązuje nakaz pozostania w domach w związku z wykryciem pojedynczych zakażeń. 

W ciągu ostatniej doby w zamieszkiwanych przez ponad 1,4 mld mieszkańców Chinach wykryto 35 lokalnych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, z czego cztery w prowincji Gansu, a 19 w Mongolii Wewnętrznej.

Czytaj więcej

Szczepionka Pfizer/BioNTech
Szczepionka Pfizer/BioNTech skuteczna w 91 proc. wśród dzieci w wieku 5-11 lat

W Chinach w pełni zaszczepionych jest 1,07 mld mieszkańców, ok. 76 proc. wszystkich obywateli kraju. Chińczycy przyjmują szczepionki krajowej produkcji - szczepionki koncernów Sinopharm i Sinovac wykazały się skutecznością w ochronie przed pierwotnym szczepem koronawirusa, ale nie ma jeszcze jednoznacznych badań na ile skutecznie chronią przed wariantem Delta. Obie szczepionki dopuszczono do użycia w grupie dzieci w wieku 3-17 lat, ale dotychczas w Chinach nie szczepiono na COVID-19 dzieci mających mniej niż 12 lat.

76 proc.

Tylu mieszkańców Chin jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

Chińskie szczepionki dopuszczono do użycia wśród dzieci poniżej 12. roku życia w kilku krajach świata - w Kambodży szczepione są nimi dzieci w wieku 6-11 lat, w Chile zatwierdzono do użycia szczepionkę Sinovac w grupie dzieci powyżej 6 roku życia, a w Argentynie szczepionką Sinopharm można szczepić dzieci powyżej trzeciego roku życia.