Wcześniej szczepienia z użyciem szczepionki Moderny u młodych mężczyzn zawiesiły Szwecja i Dania.

Mika Salminen, dyrektor Fińskiego Instytutu Zdrowia oświadczył, że Finlandia będzie szczepić młodych mężczyzn, urodzonych po 1991 roku, szczepionką Pfizer/BioNTech.

Wyników badania, na podstawie którego zawieszono szczepienia, nie opublikowano

W Finlandii program szczepień obejmuje osoby mające więcej niż 12 lat.

- Badania przeprowadzone w Finlandii, Szwecji, Norwegii i Danii wykazały, że u mężczyzn w wieku poniżej 30 roku życia, którzy otrzymali szczepionkę Moderny, są nieco bardziej narażeni, niż inni, tym, że rozwinie się u nich zapalenie mięśnia sercowego - powiedział Salminen.

W środę szczepienia z użyciem szczepionki Moderny zawieszono w grupach młodych dorosłych i dzieci w Szwecji i Danii. 

Czytaj więcej

Szwecja wstrzymuje szczepienie Moderną młodych ludzi

Wyników tego badania nie upubliczniono.

Fiński Instytut Zdrowia poinformował, że wyniki badania będą opublikowane w ciągu kilku tygodni. Wstępne dane z badań przekazano Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA).

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

W lipcu komisja ds. bezpieczeństwa EMA ogłosiła, że rzadkim skutkiem ubocznym podawania szczepionki Moderny i szczepionki Pfizer/BioNTech może być pojawienie się zapalenie mięśnia serca, które częściej niż u innych zaszczepionych występuje u młodych mężczyzn, po podaniu im drugiej dawki szczepionki.

Mimo to EMA, a także amerykańska FDA podkreślały, że korzyść z podania tych szczepionek przewyższa ryzyko związane z jej stosowaniem.