Władze Wiktorii, w której znajduje się Melboune szacują, że blisko jedna trzecia z 1 438 zakażeń koronawirusem wykrytych w stanie w ciągu ostatniej doby, jest związanych z wspólnym oglądaniem weekendowego Wielkiego Finału ligi AFL (liga futbolu według reguł australijskich) podczas przyjęć organizowanych w domach.

- Wielu tych zakażeń można byłoby uniknąć... Nie chcę nikogo obwiniać, chcę jedynie wyjaśnić, ponieważ wiele osób drapie się po głowach - jak (liczba zakażeń - red.) mogła wzrosnąć tak bardzo, tak szybko - mówił premier stanu Wiktoria, Daniel Andrews.

Liczba zakażeń raportowanych w stanie Wiktoria w czwartek jest o 50 proc. wyższa niż w środę (wówczas informowano o 950 zakażeniach).

Czytaj więcej

Nowa teoria włoskich naukowców podważa pochodzenie COVID-19

Jak dotąd połowę mieszkańców stanu Wiktoria mających więcej niż 16 lat zaszczepiono co najmniej jedną dawką szczepionki na COVID-19 (średnia dla całego kraju wynosi 53 proc.).

Tymczasem w Nowej Południowej Walii, najludniejszym stanie Australii, w ciągu ostatniej doby wykryto 941 zakażenia. Sydney, stolica tego stanu, również objęta jest lockdownem, trwającym od 26 czerwca.

1 438

Tyle zakażeń wykryto w stanie Wiktoria w ciągu ostatniej doby

Premier Australii, Scott Morrison, wywiera presję na władze stanów, by te zrezygnowały z lockdownów po osiągnięciu wyszczepienia na poziomie 70-80 proc. dorosłej populacji. Morrison chce, by Australia zaczęła wówczas uczyć się "żyć z wirusem".

Łącznie w Australii wykryto jak dotąd 105 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło 1 291 chorych na COVID-19.

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj