Szczepienia dzieci i doszczepianie osób zagrożonych ostrym przebiegiem COVID-19 dodatkową dawką to elementy zestawu środków, które brytyjski rząd chce stosować, by kontrolować liczbę zakażeń koronawirusem jesienią i zimą.

W poniedziałek naczelni lekarze Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej zarekomendowali, by dzieci w wieku 12-15 lat na Wyspach szczepić jedną dawką szczepionki Pfizer/BioNTech, mimo wcześniejszej negatywnej rekomendacji doradców brytyjskiego rządu ds. szczepień na COVID-19, którzy stwierdzili, że taki krok będzie miał jedynie marginalne znaczenie dla stanu zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii.

Minister odpowiedzialny za program szczepień na COVID-19, Nadhim Zahawi, poinformował, że rząd przyjął rekomendację naczelnych lekarzy kraju i rozpocznie szczepienia 12-15-latków w następnym tygodniu.

Dzieci w wieku 12-15 lat szczepione są już m.in. w USA, Kanadzie, Francji, Włoszech i Polsce.

90 proc.

Tylu uprawnionych obecnie do szczepienia w Wielkiej Brytanii otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki na COVID-19

Tymczasem w Wielkiej Brytanii do teraz szczepione były jedynie osoby w wieku 16 i więcej lat.

Jak dotąd na Wyspach zaszczepiono co najmniej jedną dawką ok. 90 proc. uprawnionych.

Czytaj więcej

Sajid Javid, minister zdrowia Wielkiej Brytanii
Brytyjczycy rozpoczną doszczepianie zaszczepionych we wrześniu?

Wcześniej brytyjski Komitetu ds. Szczepień (JCVI) zarekomendował, by przeciw COVID-19 szczepić jedynie 12-15-latków cierpiących na choroby współistniejące. Komitet nie rekomendował szczepień zdrowych dzieci, w przypadku których ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 jest niskie.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już dziś, oglądaj relację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej

Jednak naczelni lekarze kraju ocenili, że szczepienia pomogą ograniczyć transmisję koronawirusa w szkołach i zmniejszą ryzyko zakłócenia procesu edukacji stacjonarnej, z korzyścią dla dzieci.

Chris Whitty, naczelny lekarz Anglii stwierdził, że szczepienie dzieci jest 'ważnym, potencjalnie użytecznym narzędziem w walce z wirusem".

Dzieci mają otrzymywać dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech w szkołach. Brytyjski rząd nie podjął jeszcze decyzji kiedy otrzymają drugą dawkę.

Rząd Borisa Johnsona liczy, że poszerzenie akcji szczepień pomoże uniknąć lockdownu w kraju w sezonie jesienno-zimowym.