Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie w środę, pracownicy ochrony zdrowia, którzy nie są zaszczepieni przeciw COVID-19 lub nie są ozdrowieńcami, mają być odsyłani na bezpłatne urlopy. 

Ok. 400 protestujących wzięło udział w wiecu przed resortem zdrowia w centrum Aten. Następnie przeszli oni przed parlament (towarzyszyło im kilkanaście karetek pogotowia). Protestujący przekonywali, że nie są przeciwko samym szczepieniom przeciw COVID-19, lecz jedynie przeciwko zmuszaniu do nich.

5,7 mln

Tyle osób jest w pełni zaszczepionych na COVID-19 w Grecji

Populacja kraju liczy ok. 11 mln

Protestujący zwracali uwagę, że odsuwanie od pracy niezaszczepionych sprawi, że w placówkach ochrony zdrowia będzie brakować rąk do pracy.

Rząd przekonuje jednak, że przymusowe szczepienia pracowników ochrony zdrowia (zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych), a także pracowników domów opieki, są konieczne, aby chronić najbardziej narażonych na ostry przebieg COVID-19 w obliczu trzeciej fali epidemii w kraju.

W Grecji w pełni zaszczepiono ponad 5,7 mln z 11 mln mieszkańców kraju.

Czytaj więcej

Obowiązek szczepień na COVID-19 w służbie zdrowia. Premier: Bardzo poważnie rozważymy

Ateny mierzą się obecnie ze wzrostem liczby zakażeń, który zaczyna wywierać coraz większą presję na system ochrony zdrowia.

W kraju wykryto jak dotąd ponad 590 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 13,7 tys. chorych na COVID-19.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Rząd Grecji, w związku ze wzrostem liczby zakażeń, wprowadził obostrzenia dotyczące osób niezaszczepionych - w tym m.in. obowiązek poddawania się cotygodniowym testom na COVID-19 przez pracowników firm,