Tymczasem izraelski Kanał 12 podaje, że 16 dni od momentu podania trzeciej dawki szczepionki na COVID-19 (w Izraelu trzecią dawkę mogą przyjąć osoby od 30. roku życia, które zaszczepiły się drugą dawką co najmniej pięć miesięcy temu), ochrona zaszczepionego przed ostrym przebiegiem COVID-19 wzrasta do 97 proc.

Z kolei - jak wynika z tych samych danych, posiadanych przez izraelski resort zdrowia - ochrona przed zakażeniem koronawirusem 16 dni od momentu przyjęcia trzeciej dawki szczepionki rośnie do 95 procent.

Kanał 12 podaje, powołując się na dane resortu zdrowia, że liczba przeciwciał chroniących przed COVID-19 rośnie znacząco już siedem dni po szczepieniu.

Ponad 1,7 mln obywateli zaszczepiono trzecią dawką szczepionki na COVID-19 od 1 sierpnia, gdy trzecią dawkę zaczęły otrzymywać osoby w wieku 60 i więcej lat.

Spośród osób w wieku powyżej 70 lat trzecią dawkę szczepionki przyjęło ponad 70 procent.

Obecnie w Izraelu jest 75 403 aktywnych przypadków COVID-19. W szpitalach przebywa 1 084 zakażonych, 688 jest w stanie ciężkim a 139 - pod respiratorem. W ciągu ostatniej doby zmarło 12 chorych na COVID-19 (dzień wcześniej - 25, dwa dni wcześniej - 20).

Tymczasem Izrael przygotowuje się do otwarcia szkół - rok szkolny rozpocznie się za tydzień. Ministerstwo Edukacji ogłosiło już, że szkoły nie mogą odmówić uczniom dostępu do nauczania w związku z tym, że nie są oni zaszczepieni na COVID-19 (dotyczy to dzieci w wieku powyżej 12 lat, które mogą już być szczepione przeciw COVID-19). Na bezpłatny urlop zostaną natomiast wysłani niezaszczepieni nauczyciele - a rodzice, którzy będą chcieli wejść do szkoły, będą musieli wykazać się posiadaniem tzw. zielonej przepustki - czyli dokumentu świadczącego o zaszczepieniu, statusie ozdrowieńca lub posiadaniu aktualnego, negatywnego testu na COVID-19.