Już od trzeciego tygodnia września ruszą w szkołach punkty szczepień dla uczniów powyżej 12. roku życia – zapowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki. Resort zapewnia jednak, że szczepienia nie będą obowiązkowe.

Punkty szczepień w szkołach powstaną za zgodą rodziców. Ich utworzenie zostanie poprzedzone kampanią informacyjną skierowaną do uczniów i ich rodziców i to oni podejmą ostateczną decyzję o tym, czy zaszczepić dziecko.

Jak na razie szczepienia od czerwca są możliwe dla dzieci od 12. roku życia. Początkowo podawano im szczepionkę firmy Pfizer, ale od piątku można im podawać także preparat Moderny. To dlatego, że pod koniec lipca Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do użytku szczepionkę na Covid-19 tej firmy u dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 17 lat.

Rodzice jednak na razie nie spieszą się z zaszczepieniem dzieci. Jak dotąd szczepionkę otrzymał co czwarty uprawniony do nich uczeń.

Resort edukacji podkreśla, że nie planuje w tym roku nauki w innym trybie niż stacjonarny. Zastrzega jednak, że gdyby sytuacja epidemiczna drastycznie się pogorszyła, możliwe jest wprowadzenie nauki w trybie hybrydowym czy zdalnym.

Nie jest natomiast planowany podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych. Choć pojawiają się głosy, że w razie zaostrzenia pandemii w tryb nauki zdalnej w pierwszej kolejności powinni zostać przeniesieni uczniowie niezaszczepieni.

Na razie jednak osób zakażonych wciąż jest mało. I tak, w poniedziałek resort zdrowia poinformował o 128 nowych zakażeniach koronawirusem (nikt z powodu Covid-19 nie zmarł), ale dane po weekendzie są zawsze zaniżone. Dla porównania raport z ubiegłego czwartku mówi o 223 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa.

Niepokojące jest także zestawienie liczby zakażeń tydzień do tygodnia. W poprzedni poniedziałek resort zdrowia poinformował o 64 nowych zakażeniach. A to oznacza, że obecnie jest ich dwa razy więcej.

Naukowcy prognozują, że szczyt czwartej fali pandemii prawdopodobnie będzie miał miejsce na przełomie września i października.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ