– Blisko połowa pacjentów leczonych w szpitalu to osoby spoza powiatu. Przyjeżdżają do nas chorzy z Trójmiasta, powiatów kartuskiego i bytowskiego – wyjaśnia Andrzej Steczyński, dyrektor z Kościerzyny. W powiatowym szpitalu pojawiają się też pacjenci spoza województwa, a nawet z zagranicy.

Przyciąga ich coraz nowocześniejszy sprzęt i metody leczenia. Największe sukcesy szpital odnosi w ortopedii i urologii, a także kardiologii i neurologii. – Mamy pracownię kardiologii inwazyjnej, która działa w systemie 24-godzinnych dyżurów kardiologicznych, dysponującą jedynym w tym województwie systemem, który pozwala przekazać dane z EKG pacjenta bezpośrednio z karetki reanimacyjnej na oddział kardiologii, gdzie lekarz decyduje o dalszym leczeniu – podaje Steczyński.

Szpital wciąż inwestuje. W ciągu ostatnich dwóch lat kupił m.in. dwa aparaty rentgenowskie, wyposażenie sal intensywnego nadzoru neurologicznego, nowy USG. W planach są już kolejne zakupy.

Nowoczesnym sprzętem chwali się też Szpital Specjalistyczny im. Łukowicza w Chojnicach. Tutejszą chlubą jest oddział okulistyczny specjalizujący się w leczeniu zaćmy – ostatnio udało się kupić dla niego nowoczesny sprzęt, oraz oddziały chirurgii urazowo-ortopedycznej, neurologiczny i kardiologiczny. Dzięki tym specjalizacjom ze szpitala – mimo że jest placówką powiatową – chętnie korzystają także pacjenci spoza powiatu. W ubiegłym roku odwiedziło go 110 tys. osób.

Wszystkie sale dla chorych (maksymalnie trzyosobowe) wyposażone są w łazienki. W przyszłym roku najwięcej pieniędzy pochłonie modernizacja diagnostyki oraz budowa pracowni rezonansu magnetycznego.