W takich sytuacjach, nieoczekiwane rozwiązanie proponują australijscy naukowcy z Centrum Umysłu Uniwersytetu w Sydney: Allan Snyder i Richard Chi. Zaobserwowali, że pomaga wówczas przezczaszkowa stymulacja prądem elektrycznym.
Stymulacja taka znana jest już od XIX wieku, na przemian zarzucana i odkrywana na nowo. Lekarze sięgają po nią w przypadku różnych schorzeń neurologicznych, parkinsona, udarów mózgu. Badacze eksperymentują z jej wpływem na procesy pamięci i zdolność uczenia się.
Najnowsza australijska propozycja opublikowana w naukowym piśmie „PLoS One” idzie jeszcze dalej. Allan Snyder i Richard Chi przeprowadzili doświadczenie, w wyniku którego biorący w nim udział, pod wpływem przezczaszkowej stymulacji prądem, znacznie lepiej radzili sobie z testami logicznymi i matematycznymi.
Ochotnicy mieli od 18 do 67 lat. Na ich głowach naukowcy przymocowali po dwie elektrody, przez które płynął prąd. Przed każdym z ochotników leżały zapałki. Ułożono z nich błędne równania, na przykład: III = IX
—