Za eksperymenty z dziedziny optyki kwantowej i wynalezienie metody obserwacji osobliwych właściwości kwantowego świata Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Francuz Serge Haroche i Amerykanin David Wineland.
Pomysłowe metody
Badania laureatów to pierwszy krok na drodze w kierunku budowy superszybkich komputerów i zegarów tak precyzyjnych, o jakich dzisiaj fizycy nie mogą nawet marzyć. „Zegary te mogłyby się stać w przyszłości podstawą nowego standardu czasu" – napisał Komitet Noblowski w uzasadnieniu.
„Laureaci otworzyli drzwi do nowej ery eksperymentów w fizyce kwantowej, prezentując bezpośrednią obserwację pojedynczych cząstek kwantowych bez ich niszczenia. Badanie właściwości kwantowych było wcześniej nie do pomyślenia, ponieważ pojedyncze cząstki tracą tajemnicze kwantowe właściwości, gdy zetkną się ze światem zewnętrznym".
Obaj zostali docenieni za „pomysłowe metody laboratoryjne", które pozwoliły im na kontrolowanie i mierzenie kruchych stanów kwantowych.
Mechanika kwantowa opisuje świat niewidoczny gołym okiem, gdzie następują zdarzenia sprzeczne z naszymi oczekiwaniami i niezgodne z prawami fizyki klasycznej. Cząstka kwantowa – atom, elektron lub foton – nabiera dziwnych właściwości. Na przykład może być w dwóch miejscach naraz. Ale te własności mogą się natychmiast zmieniać, kiedy wchodzi w interakcje z czymś innym, np. przy próbie obserwacji.