Google stawia na robotykę

Internetowy gigant inwestuje w budowę humanoidalnych maszyn. Prawdopodobnie będą wykorzystywane do produkcji i transportu.

Aktualizacja: 06.12.2013 08:04 Publikacja: 06.12.2013 07:43

Google stawia na robotykę

Foto: materiały prasowe

Szefowie firmy nie chcą zdradzić tajemnic związanych z nowym programem badań i rozwoju. Wiadomo, że na czele zespołu stoi Andy Rubin – menedżer Google wcześniej odpowiedzialny za ekspansję systemu operacyjnego Android. Amerykanie wykupili też aż siedem firm bezpośrednio związanych z przygotowaniem nowych modeli robotów przemysłowych oraz humanoidalnych maszyn działających w bezpośrednim otoczeniu ludzi.

Jak informuje „New York Times", który jako pierwszy opisał nowy pomysł Google, firma na razie nie ma żadnych planów dotyczących sprzedaży gotowych robotów.

– Potrzebujemy rozbiegu. I wizji na kolejnych dziesięć lat – mówi Andy Rubin. – Budujemy sprzęt, piszemy oprogramowanie, tworzymy całe systemy, dzięki czemu jeden zespół będzie rozumiał całość.

Menedżer Google porównuje też plan skonstruowania robotów do programu budowy samochodu bez kierowcy rozpoczętego w 2009 roku. – Wtedy ten projekt był żywcem wyjęty z science fiction. A dziś jest w naszym zasięgu.

Jedno z biur zespołu znajduje się w Japonii – tam wytwarzane są najbardziej zaawansowane androidy.

Google kupiło też japońską firmę Schaft (założoną przez inżynierów Uniwersytetu Tokijskiego) specjalizującą się w budowie humanoidalnych maszyn. Na liście ostatnich nabytków są też inne przedsiębiorstwa zakładane przez naukowców słynnych uczelni – jak Meka Robotics (z korzeniami w MIT), której specjaliści projektują roboty „przyjazne" ludziom. Google zainwestowało również w nowe technologie związane ze zrobotyzowanymi manipulatorami (Redwood Robotics), analizą obrazów dla maszyn przemysłowych (Indutrial Perception) czy napędu (Holomni).

Według analityków lista zakupów wskazuje, że na celowniku firmy znalazły się maszyny przemysłowe i kurierskie. Miałyby zastąpić ludzi w magazynach czy fabrykach, gdzie wystarczy przenoszenie paczek z miejsca na miejsce. Być może takie maszyny będą również wykorzystywane do dostarczania przesyłek do domów i biur.

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont