W centrach badawczych firmy Hewlett-Packard powstaje Maszyna. Pisana dużą literą, mająca za zadanie zrewolucjonizować komputerowy rynek. Według swoich twórców ma mieć możliwości ogromnego centrum danych i zajmować miejsce średniej lodówki.
Według pierwszych informacji w środku ma znaleźć się całkowicie nowa architektura systemowa. Do tego nowy system operacyjny, pamięć odmiennego typu od obecnych, a każdy z podzespołów zdolny do bardzo szybkiego transferu danych między sobą. Maszyna ma pojawić się na rynku w ciągu kilku lat. Chyba, że informatycy nie dadzą rady i polegną w walce o nowy rodzaj komputera – dział odpowiedzialny w HP za badania i rozwój zakłada też możliwość porażki.
Wszystko od nowa
Powstaje pytanie o sens tworzenia czegoś, co jest, zupełnie od zera. To sytuacja podobna do tej, którą obserwujemy na przykładzie inteligentnego samochodu projektowanego przez Google. Skoro ma być autonomiczny, nie będzie wymagał uwagi kierowcy. Podczas jazdy będzie można obracać fotel w dowolną stronę, nie trzeba będzie niczym kierować, dlatego w pojeździe ma nie być kierownicy ani hamulców. Deska rozdzielcza też będzie inna niż teraz, ponieważ będziemy mogli na niej mieć ekrany z informacjami z internetu, a nie parametry jazdy. Inne będą rozmiary auta, pojemność bagażnika, osiągi – zmiana technologiczna pozwala na zaprojektowanie czegoś znanego całkowicie od nowa.
Zmienić się ma także samo znaczenie kierowania samochodem. W przyszłości to nie my mamy prowadzić, a sam samochód. Zatem kierowcą będzie maszyna. Podobnie w przypadku Maszyny od HP będziemy mieli do czynienia z czymś mądrzejszym i znacznie szybszym od obecnych komputerów. Być może także pojawi się pole do semantycznej zmiany określania pracy z nowym wynalazkiem.
Pamięć i transfer danych
Na razie informatycy muszą skupić się na stworzeniu nowego typu pamięci. Te obecne w rodzaju technologii DRAM czy Flash nie dotrzymują kroku danych, z jakimi muszą obecnie pracować. Ten element komputera wymaga większej wydajności. Bywały czasy, gdy nowinki technologiczne wychodziły spod ręki specjalistów z HP, ale od lat firma straciła pozycję lidera rynku. Stworzenie przełomowego komputera nowej generacji przywróciłoby dawny blask.