Nowe płyty będą obsługiwały rozdzielczość 3840 na 2160 pikseli przy 60 klatkach na sekundę. To gwarancja wyjątkowej jakości obrazu — takiej, jaką oferują najnowsze telewizory 4K (określane również jako Ultra HD). Problem z tymi telewizorami polega jednak na tym, że nie bardzo wiadomo co na nich oglądać. Nawet najwięksi producenci — jak Samsung, czy LG — oferują kilkadziesiąt tytułów, które zresztą trzeba ściągać przez Internet.

Płyty mogą to zmienić, przyczyniając się do wzrostu zainteresowania telewizorami nowej generacji. Przy okazji niosą one również zmiany w dziedzinie dźwięku — do wyboru ma być DTS: X lub Dolby Atmos. BDA zapewnia również, że przy tworzeniu nowego standardu wzięto pod uwagę potrzeby nowego pokolenia odbiorców — mówiąc krótko: dostęp do kilka ekranów jednocześnie. Filmy będzie zatem można oglądać na wielu urządzeniach domowych i mobilnych — głosi oświadczenie Blu-ray Disc Association.

Pierwszym — prototypowym jeszcze — odtwarzaczem Blu-ray disc przystosowanym do rozdzielczości Ultra HD jest urządzenie Panasonica. Japończycy prezentowali je podczas wystawy CES w Las Vegas na początku tego roku. Produkcja seryjnych odtwarzaczy ozdobionych logo Ultra HD Blu-ray ruszy latem.