Poniższego zestawienia nie należy traktować jak rankingu, ale raczej jak subiektywny wybór, ponieważ nie da się sensownie porównywać osiągnięć, na przykład, w dziedzinie medycyny, archeologii, astronomii. W zestawieniach tego typu nie chodzi o rywalizację, lecz o informację.
1.
Komorę długości 30 metrów odkryto w listopadzie wewnątrz największej na świecie piramidy Cheopsa, sprzed 4500 lat, zmieściłby się w niej 200-miejscowy samolot pasażerski. Nie jest to kaczka dziennikarska, o odkryciu poinformowało prestiżowe pismo naukowe"Nature". Odkrycia dokonano w ramach projektu ScanPyramids. Badacze wykorzystali -przenikliwość mionów - kosmicznych cząstek zwalniających w zetknięciu z materia. Nie wiadomo, do czego służyła komora ani co w niej się znajduje. Pozostanie to zagadka do chwili, gdy dotrze do niej człowiek lub robot. Na takie inwazyjne badania władze egipskie nie wyrażają zgody. Jednak nie wszyscy egiptolodzy akceptują to odkrycie, niektórzy uważają, że jest to 'błąd pomiarowy".
2.
W czerwcu w Jebel Irhoud w Maroku odkopano szczątki Homo sapiens, których wiek określono na 300 000 lat. Są to najstarsze znane skamieniałości Homo sapiens. Oznacza to, że nasz gatunek jest starszy o 100 000 lat niż dotychczas przyjmowano. odkrycie to stawia także pod znakiem zapytania teorię, według której kolebka współczesnego człowieka jest wschodnia Afryka.
3.
Czy znaleziono sposób, aby stworzyć bardzo wczesnym wcześniakom większą niż dotychczas szansę przeżycia i zdrowego rozwoju? Tak się wydaje po dokonaniu lekarzy ze szpitala dziecięcego w Filadelfii. Skonstruowali oni sztuczna macicę, komorę dla dzieci, które przyszły na świat na tyle za wcześnie, że ich organy wewnętrzne nie zdążyły się ukształtować w stopniu dostatecznym. Pierwsze testy przeprowadzone w kwietniu na zwierzętach (jagnięta) są obiecujące. Poinformowało o tym pismo "Nature communication".
4.
Wystrzelić rakietę w przestrzeń, umieścić przy jej pomocy satelitę na orbicie, następnie sprowadzić rakietę "cała i zdrową" na Ziemię - do tego dążą inżynierowie i naukowcy z amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX. Rakietą, która szczęśliwie powróciła, jest Falcon 9. Dzięki tej światowej premierze, Space X spodziewa się rewelacyjnego obniżenia kosztów misji kosmicznych, eksploracji przestrzeni pozaziemskiej. Do tej pory, ogromna większość bardzo drogich materiałów wykorzystywanych do budowy rakiet - przepadała.