Odpady zamiast ropy naftowej

Surowce do produkcji plastiku będą pochodzić z resztek roślin

Publikacja: 27.11.2010 00:04

Odpady zamiast ropy naftowej

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Metoda opracowana przez naukowców amerykańskich pozwala na skalę przemysłową uzyskiwać etylen, propylen i wiele innych surowców z oleju pirolizowego. A jest on obecnie najtańszym płynnym paliwem uzyskiwanym z biomasy. Badacze opisują ten proces w najnowszym wydaniu magazynu „Science”.

[srodtytul]Skarby na śmietniku[/srodtytul]

– Dzięki przełomowi możemy zaspokoić całość zapotrzebowania na surowce chemiczne, przetwarzając olej pirolizowy, i to bez zmiany obecnej infrastruktury – powiedział prof. George Huber z Uniwersytetu Massachusetts w Amherst. – Te same cząsteczki, jakie możemy uzyskać z biomasy, są obecnie produkowane z ropy naftowej.

Naukowcy szacują, że proces pozwoli zaoszczędzić surowce kopalne wartości 400 mld dolarów rocznie. Autorzy artykułu w „Science” – Tushar Vispute, Aimaro Sanno i Huiyan Zhang pod kierunkiem prof. Hubera – uzyskali z oleju pirolizowego (zbliżonego właściwościami do oleju opałowego) olefiny, takie jak etylen i propylen, budulec wielu plastików i żywic. Uzyskali też węglowodory aromatyczne, takie jak: benzen, toluen i ksyleny, substancje które można znaleźć w barwnikach, plastikach i poliuretanach. W trakcie eksperymentów zastosowali dwustopniową reakcję katalityczną.

Zamiast kupować ropę naftową zakłady chemiczne mogłyby praktycznie już dziś wykorzystywać tańszy, łatwo dostępny olej pirolizowy, wytwarzany z resztek niewykorzystanego drewna, odpadów rolniczych i roślin. Uzyskane w trakcie procesu przemysłowego pełnowartościowe materiały niezbędne do wytwarzania wielu produktów – od rozpuszczalników i detergentów do plastików i włókien.

Opracowana przez naukowców z Massachusetts metoda pozwala na regulowanie ilości węgla i wodoru otrzymywanego z biomasy. Ma więc niebagatelną zaletę dla przemysłu: ilość uzyskiwanych w trakcie procesu związków olefin i węglowodorów aromatycznych może być regulowana w zależności od zapotrzebowania na rynku.

Na uniwersytecie zespół zbudował eksperymentalną linię produkcyjną. W ramach prób jego własną metodą wytwarzane są tam związki chemiczne w ilościach rzędu kilku, kilkunastu litrów.

[srodtytul]Trzy razy tyle[/srodtytul]

Zespół sprzedał już licencję na wytwarzanie tą metodą na skalę przemysłową Anellotech Corp., firmie założonej przez prof. Hubera i przedsiębiorcę z Nowego Jorku Davida Sudolsky’ego.

– Jest wiele firm, które opracowały technologię produkcji oleju pirolizowego. Problem z tym olejem polega na tym, że trzeba go uszlachetnić, aby poddać dalszej obróbce. Dzięki pracy zespołu możemy wykorzystać olej do taniej produkcji chemikaliów. To bardzo ekscytujące – mówi Sudolsky.

Firma rozwija także technologię uzyskiwania chemikaliów bezpośrednio z biomasy, opracowaną przez prof. Hubera.

– Sądzimy, że technologia przyczyni się do wzrostu ekonomicznego. Największą różnicą między naszą metodą uzyskiwania chemikaliów a tradycyjnymi jest korzystanie ze źródeł – tłumaczy prof. George Huber. – Wykorzystujemy biomasę uzyskiwaną z odpadów, tego co wyrzucane jest w procesie przetwarzania zbiorów i odpadów rolniczych. To pozwoli farmerom na nowe dochody.

Dotychczas biomasa, a także olej z niej uzyskiwany produkowane były w stosunkowo niewielkiej ilości. Nowa metoda – według prof. Hubera – pozwoli uzyskiwać trzy razy więcej surowców dla przemysłu chemicznego, niż obecnie pochodzi z ropy naftowej. – Opracowaliśmy wstępny plan, jak zamienić tani olej pirolizowy w produkt o znacznie większej wartości niż paliwa używane w transporcie.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=k.urbanski@rp.pl]k.urbanski@rp.pl[/mail][/i]

Metoda opracowana przez naukowców amerykańskich pozwala na skalę przemysłową uzyskiwać etylen, propylen i wiele innych surowców z oleju pirolizowego. A jest on obecnie najtańszym płynnym paliwem uzyskiwanym z biomasy. Badacze opisują ten proces w najnowszym wydaniu magazynu „Science”.

[srodtytul]Skarby na śmietniku[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku