Bateria kwantowa, która nigdy się nie rozładuje

Naukowcy przedstawili projekt baterii kwantowej, która pozwoli na zasilanie urządzeń w skali nano. Teoretycznie pozwala ona na bezstratne magazynowanie energii w nieskończoność.

Publikacja: 02.11.2019 17:40

Bateria kwantowa, która nigdy się nie rozładuje

Foto: Shutterstock

Istnieje możliwość, że bateria litowo-jonowa, za którą trzech naukowców dostało w tym roku nagrodę Nobla, powoli przechodzi do historii. Naukowcy z Uniwersytetu Alberty oraz Uniwersytetu w Toronto ogłosili właśnie, że opracowali projekt bezstratnej ekscytonicznej baterii kwantowej, czyli takiej, która czerpie energię bezpośrednio z fotonów, podczas ich absorpcji przez elektron.

Taka bateria teoretycznie pozwala na bezstratne magazynowanie energii w nieskończoność. Autorzy twierdzą, że powstanie takiego akumulatora jest w zasięgu ręki.

Te malutkie baterie kwantowe, znacznie mniejsze od ich tradycyjnych odpowiedników, mogłyby być wykorzystane do zasilania różnorodnych urządzeń kwantowych w skali nano, w tym komputerów kwantowych.

Cały problem z tą baterią polega stworzeniu takiego urządzenia, które pozwoli na bezstratne przechowywanie energii  ekscytonicznej. Gabriel Hanna, główny autor badania wyjaśnia, że można to osiągnąć: "Kluczem jest przygotowanie tej sieci kwantowej w tzw. stanie ciemnym", czyli dosłownie w ciemności. Wówczas  otwarty model sieci kwantowej o wysokiej symetrii strukturalnej, który wykorzystywany jest jako platforma do przechowywania energii, nie może wymieniać energii z otoczeniem i staje się odporny na straty energii. Hanna tłumaczy, że energia zgromadzona w akumulatorze może być rozładowana na żądanie poprzez kontrolowany sposób przerwania symetrii strukturalnej sieci.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne