Mieszkanie w cenie zamku, działka w cenie wyspy

Za dwa połączone apartamenty w warszawskiej kamienicy przy ul. Foksal kupujący zapłacił 17 mln zł. Zawrotnie droga była też działka w Gdańsku.

Publikacja: 27.12.2019 16:32

Foksal 13/15 - nowy adres na polskiej mapie luksusu.

Foksal 13/15 - nowy adres na polskiej mapie luksusu.

Foto: materiały prasowe

- Na rynku nieruchomości mijający rok stał pod znakiem rekordów wszech czasów. Warszawskie Śródmieście zdominowało listę najbardziej wartościowych transakcji: amatorzy luksusu mają tam w czym wybierać i kupują lokale warte nawet tyle co np. luksusowy zamek w uroczym zakątku Francji - mówię eksperci Cenatorium (to właściciel marki urban.one), warszawskiej spółki z sektora fintech, która dostarcza dane o transakcjach na rynku nieruchomości. - Ceny najdroższych działek w Polsce w 2019 roku również imponują. Rekordzista kupił niewielki teren w Gdańsku w cenie...wygodnie urządzonej wyspy na Bahamach.

Cenne historie

Analitycy Cenatorium podkreślają, że Foksal 13/15 to nowy adres na polskiej mapie luksusu. - Pod tym adresem nie stoi przeszklony ociekający luksusem drapacz chmur, a stylowa, niedawno zrewitalizowana kamienica, której historia sięga końca XIX wieku - przypominają. - Inwestor, firma Ghelamco, z ogromną precyzją odtworzył historyczną fasadę budynku, ale i we wnętrzach nadał jej sznyt oczekiwany przez najbardziej wymagających klientów. Efekt? Zamożny kupujący za dwa połączone ze sobą apartamenty o łącznej powierzchni 470 mkw. zapłacił oszałamiającą cenę 17 mln zł. To jedna z najwyższych kwot przeznaczonych na pojedyncze mieszkanie w całej historii. Za taką cenę wystawiono właśnie na sprzedaż XVI-wieczny zamek nad Loarą, posadowiony na 9-hektarowej działce. Przy czym stawka za metr warszawskiej rezydencji - ponad 36 tys. zł - była poniżej poziomu rekordów z poprzednich lat.

Jak wynika z wyliczeń urban.one, serwisu do samodzielnej wyceny mieszkania, metr najdroższej rezydencji w stolicy to jednak wciąż niemal tyle...co cała kawalerka w Chełmnie.

- Stawki w TOP3 transakcji roku to ok. czterokrotność średniej ceny mkw. mieszkania w Warszawie. W tym roku jest ciekawie o tyle, że najbardziej spektakularne transakcje dotyczyły mieszkań blisko siebie, w promilu 2,5 km - komentuje Barbara Bugaj, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one. - Okolice Śródmieścia na najbliższe lata stały się naturalnym wyborem dla zamożnych osób ceniących sobie kameralne i klimatyczne inwestycje, o unikatowym charakterze - podkreśla.

Dodaje, że mieszkańcy najdroższej kamienicy w Polsce, poza niezwykłym wystrojem apartamentów i usługami konsjerża, mają do dyspozycji m.in. strefę spa z sauną i jacuzzi, salę fitness, a także piękne widoki na centrum Warszawy. - Wzorem dawnych rezydencji przewidziane są również pokoje dla gości lokatorów. We wnętrzach wypełnionych malowidłami, rzeźbami, rozetami i innymi detalami powstało 55 ekskluzywnych apartamentów o powierzchni od 47 do 260 mkw. - opowiadają eksperci urban.one. - Metr takiego lokum to cena od 25 tys. do 40 tys. zł. Nic dziwnego, że i tutaj - według danych urban.one - kupiono drugie najdroższe mieszkanie w 2019 r. Nabywca zapłacił za nie aż 11,5 mln zł.

Jednym z najdroższych adresów 2019 r. jest także kamienica „Apartamenty Flory 3". - Budynek po kilku latach nieobecności w zestawieniu wrócił do czołówki. Kamienica została zmodernizowana w 2010 r., wtedy dobudowano kolejne dwie kondygnacje, gdzie znalazły się największe lokale - opowiadają analitycy. - Kameralna inwestycja z bogatą przeszłością historyczną jest położona blisko parków, w samym sercu stolicy. Apartamenty w historycznym budynku są wyceniane na 5 -6 mln zł. W 2019 r. za 232-metrowy lokal na szóstej kondygnacji budynku nowy właściciel zapłacił 5,75 mln zł, cena za metr wyniosła 24,7 tys. zł.

Klasyka nie traci

- Ta transakcja pokazuje, że dobra lokalizacja, świetne wykończenie i klimat klasyki oznaczają, że taki budynek z wiekiem nie traci na wartości. Tę tezę potwierdza inna transakcja ze szczytu listy luksusu, apartament przy u. Wiejskiej 11 w Warszawie - zaznacza Barbara Bugaj z urban.one.

Opowiada, że stylową renowację zabytkowej kamienicy przy Wiejskiej 11 przeprowadzono w 2016 r., jej efekty podbiły serca przyszłych lokatorów, którzy za mieszkanie zapłacili - już na rynku wtórnym - 5,5 mln zł. Apartament ma 267 mkw., położony jest na ostatniej kondygnacji, ma m.in. trzy łazienki, cztery pokoje, jadalnię wraz z aneksem kuchennym. Cena mkw. wyniosła 20,6 tys. zł.

- Przy analizowaniu wartości całej transakcji dotyczącej mieszkania, Warszawa w tym roku nie miała konkurencji. Natomiast w rekordach ceny za mkw. mieszkania stolicę niemal dogonił Sopot, gdzie nabywca za 56-metrowy lokal przy ulicy Parkowej zapłacił prawie 36 tys. zł za metr W takim zestawieniu nie może zabraknąć również warszawskiego Cosmopolitana, dobrze radzącego sobie na rynku wtórnym (cena mkw. to ok. 33 tys. zł) - wskazuje analityk z urban.one.

Najtańsze miejsca? - Niezmiennie mniejsze miejscowości, w budynkach których standard pozostawia wiele do życzenia. W Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) za kawalerkę o metrażu 25 mkw., w budynku z 1920 r. kupujący zapłacił 37 tys. zł. W Wałbrzychu lokal dwupokojowy, położony na parterze, o metrażu 40 mkw. kosztował zaledwie 41 tys. zł - wskazują eksperci.

Za ziemię jak za zboże

- W 2019 r. pulę rekordów na rynku gruntów rozbił Gdańsk. Zdecydowanie najcenniejsza okazała się parcela pod zabudowę biurową. Działka o metrażu 0,3 ha kosztowała niemal 143,5 mln zł. To oznacza, że jeden metr gruntu był wart prawie 42 tys. zł - wskazuje Barbara Bugaj. - To więcej niż ta sama powierzchnia w najdroższej kamienicy w Warszawie i tyle samo co cena wywoławcza za rajską, 220-hektarową wyspę Darby na Bahamach. Sprzedany w Polsce teren nie będzie jednak służył odpoczynkowi, a zarabiał na siebie dzięki pracy. To obszar biznesowej części miasta, gdzie znajduje się znana już inwestycja biurowa Olivia Business Center - dodaje.

Kolejne na liście drogie grunty to działki pod zabudowę wielorodzinną. - Na wyróżnienie zasługuje działka na Mokotowie, pomiędzy ulicą Obrzeżną a Postępu. 2,6 ha gruntu poszło tam pod młotek za 67 mln zł, co daje stawkę 2,6 tys. zł za metr - mówi ekspertka. - Na działce ma powstać zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami i garażem podziemnym. Nieco taniej, choć również niemało, zapłacił inwestor na wrocławskich Krzykach. Grunt, przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową-wielorodzinną kosztował go ponad 47 mln zł (1 tys. zł za mkw.). Najtańsze pozostają grunty rolne: niektóre sprzedawane są za zaledwie kilka - kilkanaście groszy za metr. Przykłady? W województwie lubelskim za 2 tys. zł można było kupić 1,7 ha ziemi rolnej, co daje 0,12 zł za metr. Zaś w Rakowie, w województwie podlaskim, grunt rolny kosztował 0,11 zł za mkw. dlatego cena ziemi o powierzchni 9,21 ha wyniosła zaledwie 10 tys. zł.

Cenatorium to warszawska spółka z sektora fintech, dostarczająca aktualnych danych o transakcjach na rynku nieruchomości. Cenatorium dysponuje ponad 4,5 mln rekordów z cenami transakcyjnymi z całej Polski. Dane te pochodzą ze źródeł publicznych. Cenatorium świadczy usługi dla banków w procesie podejmowania decyzji przyznawania kredytów hipotecznych,?monitoringu portfela oraz modelu prognostycznego. Cenatorium jest  właścicielem i twórcą serwisu urban.one - internetowego narzędzia do samodzielnej wyceny mieszkania w 27 miastach w kraju.

- Na rynku nieruchomości mijający rok stał pod znakiem rekordów wszech czasów. Warszawskie Śródmieście zdominowało listę najbardziej wartościowych transakcji: amatorzy luksusu mają tam w czym wybierać i kupują lokale warte nawet tyle co np. luksusowy zamek w uroczym zakątku Francji - mówię eksperci Cenatorium (to właściciel marki urban.one), warszawskiej spółki z sektora fintech, która dostarcza dane o transakcjach na rynku nieruchomości. - Ceny najdroższych działek w Polsce w 2019 roku również imponują. Rekordzista kupił niewielki teren w Gdańsku w cenie...wygodnie urządzonej wyspy na Bahamach.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości