O nowych osiedlach mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

Wiemy już, ile mieszkań powstało w minionym roku w poszczególnych powiatach i miastach. Wstępne informacje podał Główny Urząd Statystyczny. Nasz wykres pokazuje,że pod względem liczby mieszkań ukończonych przez wszystkich inwestorów w minionym roku przodowały następujące metropolie:

Warszawa - 21 486 mieszkań (lokali i domów)

Kraków - 13 184 mieszkania

Wrocław - 11 250 mieszkań

Gdańsk - 7 267 mieszkań

Poznań - 5 070 mieszkań

Jeżeli chodzi o kolejne miejsca z czołowej dwudziestki, to jest kilka niespodzianek. Powiat poznański (miejsce 6.) pod względem liczby ukończonych domów i lokali wyprzedził takie duże miasta jak chociażby Łódź (pozycja 7.), Szczecin (miejsce 9.), Białystok (pozycja 12.), Lublin (miejsce 13.) i Gdynia (pozycja 17.). Dość zaskakująca może wydawać się także wysoka pozycja Rzeszowa (8, miejsce) i obecność w czołowej dwudziestce aż dziewięciu powiatów położonych blisko metropolii (m.in. wrocławskiego oraz wołomińskiego).

Według naszych ekspertów na uwagę zasługują też powiaty i miasta, które pod względem łącznej liczby ukończonych lokali i domów odnotowały najgorsze wyniki. Warto wymienić następujące lokalizacje z dziesięciu ostatnich miejsc:

pow. kamiennogórski - 41 mieszkań (domów i lokali) ukończonych w 2019 r.

pow. kazimierski - 41 mieszkań

pow. żuromiński - 39 mieszkań

pow. sztumski - 39 mieszkań

pow. bieszczadzki - 38 mieszkań

pow. świdwiński - 35 mieszkań

pow. prudnicki - 34 mieszkania

pow. głubczycki - 32 mieszkania

Świętochłowice - 29 mieszkań

pow. łobeski - 23 mieszkania

Dla wszystkich powiatów wymienionych powyżej i jednego miasta można znaleźć wspólny mianownik. Mianowicie są to lokalizacje mało atrakcyjne dla młodszych pracowników.

Główny Urząd Statystyczny oprócz wyników dotyczących wszystkich inwestorów, podaje również informacje na temat liczby mieszkań (lokali i domów), które ukończyli wyłącznie deweloperzy. Dołączona tabela prezentuje dwadzieścia lokalizacji, w których przez cały 2019 r. firmy deweloperskie oddały do użytku najwięcej mieszkań.

Uwagę zwraca m.in. 9-procentowy spadek liczby ukończonych mieszkań deweloperskich w Warszawie, co wynika z mniejszej aktywności inwestycyjnej stołecznych deweloperów w pierwszej połowie roku.

Imponować mogą zaś roczne wzrosty liczby ukończonych mieszkań deweloperskich w Krakowie (36 proc. względem 2018 r.) i Łodzi (54 proc.). Te dwie metropolie ustępują jednak Rzeszowowi i Olsztynowi. W stolicy Podkarpacia deweloperzy ukończyli 2963 mieszkania, co oznacza roczny wzrost aż 72 proc. Jeszcze wyższy wynik odnotowano dla Olsztyna (123 proc.). To miasto nawet po tej zmianie lokuje się jednak znacznie niżej od Rzeszowa z wynikiem na poziomie 1251 mieszkań.

W 53 powiatach deweloperzy nie ukończyli żadnego mieszkania. Bardzo sugestywny jest także fakt, że 65 proc. wszystkich mieszkań ukończonych przez deweloperów w 2019 roku, znajduje się na terenie 20 powiatów i miast z dołączonej tabeli.