Lokale zostaną przekazane najemcom w pierwszym kwartale 2022 roku. Mieszkania plus buduje we Wrześni PFR Nieruchomości z firmą deweloperską Everest Development. Przy ul. Bronisławy Śmidowicz powstaną dwa czterokondygnacyjne budynki, w których będzie sto mieszkań. To lokale dwu- i trzypokojowe o średniej powierzchni niespełna 50 mkw. Mieszkania zostaną wykończone w standardzie podstawowym. - Oznacza to ściany pomalowane na biało, panele podłogowe, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, biały montaż, glazurę i terakotę w łazienkach i częściach kuchennych – tłumaczą przedstawiciele PFR Nieruchomości. - Najemcy będą musieli jedynie wyposażyć kuchnię i wnieść meble.

Budowa bloków rozpoczęła się w czwartym kwartale 2020 roku. Jeden z budynków osiągnął stan surowy otwarty, pod drugi wylano fundamenty. - We Wrześni, podobnie jak w innych lokalizacjach, nabór do mieszkań plus ruszy na pół roku przez zakończeniem budowy – informuje spółka PFR Nieruchomości. – Będzie się składał z dwóch etapów. Pierwszy polega na sprawdzeniu, czy najemca spełnia kryteria społeczne zwykle ustalone przez lokalny samorząd. Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej, czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu. Każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitorze.

- Polityka mieszkaniowa ma na celu zaspokajanie potrzeb w szczególności tych osób, których nie stać na zakup mieszkania. Rynek mieszkaniowy rozwija się w naszym kraju w bardzo szybkim tempie. W zeszłym roku zanotowaliśmy rekordowy wynik 220 tys. mieszkań oddanych do użytkowania. Te wyniki bardzo cieszą, ale to, na czym się najbardziej koncentrujemy, to wsparcie dla osób o niższych oraz średnich dochodach i do nich adresowane są programy mieszkaniowe - zarówno te społeczne jak i rynkowe – mówi cytowana w komunikacie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. – Sto nowych mieszkań dla mieszkańców Wrześni to inwestycja, dzięki której będą mogli wiązać swoją przyszłość z tym miejscem.

- Paleta programów pod wspólną nazwą Mieszkanie+ jest jedną z najbardziej złożonych realizacji. To, co jest istotą tego programu, to nakierowanie na ośrodki miejskie, który potrzeby mieszkaniowe mają niezaspokajane, a często są omijane przez rynkowych potentatów - podkreśla wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek. - Cieszę się, że mamy możliwość gościć tutaj we Wrześni na trwającej budowie.

- Widać, że jest to miejsce, gdzie buduje się mnóstwo mieszkań. Sto mieszkań kierowanych jest do pewnej grupy, której nie zawsze jest stać na lokal, wkład własny do kredytu i nie zawsze chcą się przywiązywać do danego miejsca na stałe – dodaje burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny. - Myślę, że znajdą się chętni, którzy będą się zgłaszać, aby z tych mieszkań skorzystać. We Wrześni jest bardzo dużo miejsc pracy - niebawem rusza inwestycja, w której znajdzie pracę ponad 800 osób. Będą to m.in. osoby, które przyjadą do naszego miasta i będą szukać mieszkania i ta oferta będzie dla nich.

Dyrektor generalny spółki Everest Development, Sebastian Rozmiarek, podkreślał, że jest to pierwsza współpraca firmy z PFR Nieruchomości. – Mamy nadzieję, że nie ostatnia. Jesteśmy na rynku od 2006 roku i wybudowaliśmy już kilka tysięcy mieszkań. Dołożymy wszelkich starań, by ta inwestycja została ukończona w terminie i w dobrej jakości – zapewnia.

Września to kolejna lokalizacja, w której powstają mieszkania w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Pierwszą inwestycją finansowaną przez PFR Nieruchomości było 366 mieszkań w gminie Jarocin. Kolejną 36 mieszkań - w Kępnie. W całym kraju w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego powstało 1017 mieszkań, a kolejnych 2451 jest w budowie ( Katowice, Kraków, Nowy Targ, Radom, Dębica, Oława).