Reklama

Budynki gospodarcze rolnik zbuduje bez zezwolenia

Aktualizacja: 13.02.2009 06:21 Publikacja: 13.02.2009 04:33

Budynki gospodarcze rolnik zbuduje bez zezwolenia

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

[b]Czytelnik, który prowadzi gospodarstwo rolne, pyta, czy powinien się ubiegać o pozwolenie na wybudowanie budynku gospodarczego.[/b]

[srodtytul]Nie[/srodtytul]

W takiej sytuacji uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest konieczne. Budynek taki powinien spełniać określone w przepisach kryteria. Zgodnie bowiem z art. 29 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183262]prawa budowlanego[/link] budowa obiektów gospodarczych nie wymaga uzyskania pozwolenia, jeżeli w jej wyniku ma powstać m.in.:

>> parterowy budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy do 35 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

>> wolno stojący parterowy budynek gospodarczy (wiata, altana, szklarnia) o powierzchni zabudowy do 25 mkw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. działki,

Reklama
Reklama

>> altany i obiekty gospodarcze na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 mkw. w miastach i do 35 mkw. poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich.

Pamiętać jednak należy, że aby było możliwe zaliczenie określonego obiektu do budowli, o których mowa w art. 29 prawa budowlanego, nie można ograniczyć się tylko do eksponowania rozmiarów budynku. Koniecznym jest też wykazanie, że jest to obiekt gospodarczy związany z produkcją rolną i stanowi uzupełniającą zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej [b](wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 maja 2008 r., sygn. akt II OSK 502/07[/b]).

Krajowy System e-Faktur (KSeF)
Pierwsze kroki w KSeF. Poradnik „Rzeczpospolitej” dla małych przedsiębiorców
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w wypłatach 800 plus w lutym 2026. ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków
Prawo dla Ciebie
„Rzadko spotykane, dziś wracają na szczyt”. Jest najnowszy ranking imion
Prawo karne
Prezydent Karol Nawrocki ułaskawił trzy osoby
Praca, Emerytury i renty
Nowa legitymacja emeryta-rencisty. Czy starą trzeba wymienić?
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama