Coraz częściej szukamy domu lub zielonej działki

Polacy marzą o własnym domu z ogrodem. Częściej niż przed epidemią rozglądają się też za działkami rekreacyjnymi.

Aktualizacja: 24.04.2020 10:18 Publikacja: 24.04.2020 10:00

Foto: ROL

W ostatnich tygodniach wzrosło zainteresowanie własnym domem albo działką pod miastem - wynika z najnowszych danych serwisu Otodom. Czy to oznacza, że Polacy są już zmęczeni izolacją w mieszkaniach? Otodom podaje, że wzrost liczby wyszukiwań domów  kosztem mieszkań jest widoczny od połowy marca.

Ogródek i widok za oknem

- Jeszcze na początku lutego odsetek osób poszukujących mieszkania w serwisie Otodom wynosił ok. 45 proc., podczas gdy domów szukało 30-35 proc. klientów - podaje Jarosław Krawczyk, ekspert serwisu Otodom. - Mniej więcej w połowie marca doszło do zrównania się tego wskaźnika, a linie popularności mieszkań i domów ostatecznie przecięły się 27 marca. Dystans ten się pogłębia, od ok. 10 kwietnia widoczny jest zdecydowany wzrost chęci zakupu domu. Takich nieruchomości szuka dziś nawet 45 proc. potencjalnych klientów, podczas gdy zainteresowanie kupnem mieszkania spadło do ok. 30 proc. Może to oznaczać, że osoby poszukujące miejsca do zamieszkania wolą jednak domek, choćby z małym ogródkiem.

Czy trend się utrzyma? - Dzisiaj trudno powiedzieć, ale można przypuszczać, że spora część poszukujących nowego lokum rozgląda się za miejscem, które zapewni im większą przestrzeń i bliższy kontakt z naturą - ocenia Jarosław Krawczyk. - Znaczenie może mieć również to, co za oknem. Widok zieleni, szersza perspektywa. Może też czystsze powietrze. To wpływa na zmianę trendów. Z jednej strony ludzie potrzebują kontaktu z innymi, z drugiej - każdy z nas pragnie się czasem odizolować, pobyć z własnymi myślami. Tymczasem sytuacja wymusza na wielu z nas ciągłe przebywanie na ograniczonej powierzchni z całą rodziną. Szukamy więc  przestrzeni na zewnątrz, balkonu, tarasu, ogrodu czy działki, byle mieć jakiś kontakt z przyrodą.

Zielona perspektywa

Z analiz Otodomu wynika, że użytkownicy serwisu zdecydowanie częściej poszukują także działek rekreacyjnych.

- Potrzeba przebywania na otwartej przestrzeni w bezpiecznym otoczeniu, jakim jest własny ogródek, jest wyraźnie widoczna - mówiła Marta Rybicka, dyrektor z agencji badawczej IQS podczas transmisji Otodom.Live. - Świat się zmienia, zdaliśmy sobie sprawę, że jak nie ten wirus to inny, nie wiadomo jak długo potrwa izolacja, dlatego potrzeba posiadania własnej przestrzeni jest bardzo silna i będzie długotrwała. Wzrośnie więc zainteresowanie takimi nieruchomościami jak działki, mieszkania z tarasem czy przestrzennym balkonem.

- Zamknięci od tygodni Polacy mają już dość przebywania w czterech ścianach. Dlatego, choć to mieszkania zwykle były najczęściej wyszukiwaną kategorią, od 27 marca najpopularniejsze są właśnie domy na sprzedaż - podsumowuje Jarosław Krawczyk. - Ilu użytkowników faktycznie zdecyduje się na zakup, a ilu na razie bada rynek, trudno powiedzieć. Wielu pośredników twierdzi, że ich telefony na razie milczą. Pocieszające jest to, że z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że 80 proc. respondentów nie zamierza rezygnować z mieszkaniowych planów, ale jednocześnie 66 proc. twierdzi, że transakcja może się opóźnić. Można się więc spodziewać, że klienci chwycą za telefon lub napiszą e-mail, gdy sytuacja zacznie wracać do normy.

W ostatnich tygodniach wzrosło zainteresowanie własnym domem albo działką pod miastem - wynika z najnowszych danych serwisu Otodom. Czy to oznacza, że Polacy są już zmęczeni izolacją w mieszkaniach? Otodom podaje, że wzrost liczby wyszukiwań domów  kosztem mieszkań jest widoczny od połowy marca.

Ogródek i widok za oknem

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie