[b]Rz: Czytelniczka skarży się: „Zarząd naszej wspólnoty pracuje społecznie, tzn. nie pobiera wynagrodzenia za pełnione obowiązki. Dlatego wtedy, gdy mamy pretensje, że coś zostało źle zrobione, słyszymy: ale my pracujemy społecznie, nie możemy całego czasu poświęcić wspólnocie”. Jak wybrnąć z takiej sytuacji?[/b]
[b]Paweł Puch:[/b] W przypadku gdy wspólnota mieszkaniowa dokonała wyboru zarządu (jakie mogą być zarządy – patrz ramka), członkowie zarządu wspólnoty mieszkaniowej mogą pracować społecznie lub za wynagrodzeniem. Jednak fakt, że zarząd jest społeczny, nie zmienia nic w kwestii jego odpowiedzialności za prawidłowe zarządzanie wspólnotą mieszkaniową.
Bardzo często we wspólnotach zarządy działają społecznie, gdyż ich członkowie rekrutują się spośród właścicieli lokali i ze względu na swoje obowiązki zawodowe i rodzinne sprawom wspólnoty poświęcają mało czasu, wykonując pracę społecznie, a nie zawodowo. Rozwiązaniem problemu braku wystarczających umiejętności i czasu członków zarządu jest wynajęcie licencjonowanego zarządcy (zarząd zlecony), który zajmie się bieżącym zarządzaniem nieruchomością wspólną.
[b]Jak skutecznie odwołać zarząd wspólnoty – i ten pracujący społecznie, i ten wynajęty komercyjnie? Czy jest tu jakaś różnica w procedurach? Jak formalnie zorganizować wybory do nowego zarządu, gdy stary zarząd część członków wspólnoty chce odwołać?[/b]
Zmiana każdego z rodzajów zarządów następuje na innej zasadzie. Zarząd powierzony powierza się w umowie notarialnej, zatem jego zmiana również musi nastąpić w obecności notariusza, na podstawie uchwały właścicieli lokali przez niego zaprotokołowanej.