Propozycje w tej sprawie zawiera rządowy pakiet mieszkaniowy, nad którym właśnie prace rozpoczął Sejm. Pełna jego nazwa brzmi: „projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa”.

Z nowych przepisów wynika, że na wsparcie finansowe mogą liczyć najemcy wszystkich typów mieszkań – komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy – którzy wystąpią o przyznanie dodatku mieszkaniowego i go otrzymają.

Czytaj też: Koronawirus: przez pół roku 1500 zł dopłaty do czynszu dla najemców mieszkań

Wniosek w tej sprawie do gminy będzie można składać do 31 grudnia 2020 r. Najemca ma wykazać, że w ostatnich trzech miesiącach jego średni miesięczny dochód był o co najmniej 25 proc. niższy w porównaniu z 2019 r., a także że wynajął mieszkanie przed 14 marca 2020 r.

Rząd chce, by najemca otrzymywał maksymalnie 1500 zł na pokrycie do 75 proc. miesięcznego czynszu. Szacuje się, że przyznawane w praktyce dopłaty będą zbliżone do tej kwoty.

Pakiet mieszkaniowy zawiera także rozwiązania dotyczące społecznych agencji najmu, czyli SAN. Mają one zawierać wieloletnie umowy najmu z właścicielami mieszkań. Ci otrzymają też gwarancje, że regularnie i terminowo otrzymają czynsz. Następnie SAN pozyskane mieszkania będzie podnajmować.

Projekt przewiduje również granty na budowę mieszkań komunalnych w wysokości 50 proc. inwestycji. Zwiększa także wsparcie na lokale budowane w towarzystwach budownictwa społecznego. Wyniesie ono nie tak jak obecnie 20, lecz 35 proc. kosztów inwestycji. Środki mają pochodzić z Funduszu Dopłat prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. I co najważniejsze, samorządy otrzymają je przed rozpoczęciem inwestycji, a nie po jej zakończeniu.

Rząd chce także wprowadzić tzw. wakacje czynszowe. Najemcy, którzy wpłacili partycypację w TBS, będą mogli rozliczyć ją w czynszu za mieszkanie. Ponadto w nowych budynkach TBS pojawi się możliwość dojścia do własności wynajmowanego mieszkania. Lokator, który się na to zdecyduje, ma wpłacać partycypację w wysokości 20 proc. kosztów inwestycji, a w dużych miastach – 25 proc.

Etap legislacyjny: pierwsze czytanie

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ