Nagrody Real Estate Impactor 2024 rozdane. Kto dostał statuetki „Rzeczpospolitej”?

Już po raz ósmy przyznaliśmy nagrody najważniejszym projektom i inicjatywom wpływającym na zrównoważony rozwój rynku nieruchomości i miast.

Publikacja: 20.06.2024 18:00

Laureaci Nagród Real Estate Impactor 2024

Laureaci Nagród Real Estate Impactor 2024

Foto: Cezary Piwowarski

Real Estate Impactor to doroczne wydarzenie organizowane przez „Rzeczpospolitą”, składające się z ceremonii rozdania nagród i paneli dyskusyjnych. Dziennikarze „Rzeczpospolitej” każdego dnia śledzą trendy i analizują wszystkie segmenty rynku nieruchomości, i raz do roku z tej puli wyróżniają kluczowe projekty i przedsięwzięcia. Tym razem na topie były budynki użyteczności publicznej i biurowce, wszystko spięte klamrą zrównoważonego rozwoju.

Do kogo powędrowały statuetki od „Rzeczpospolitej”?

Kategoria: Ikona

Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski

mat. prasowe

W kategorii „Ikona” nagrodę otrzymało Muzem Historii Polski. To jeden z największych w kraju budynków tego typu. Otwarty we wrześniu 2023 roku, zaprojektowany przez pracownię WXCA gmach wyłania się ponad murami Cytadeli Warszawskiej, tworząc nowy punkt odniesienia po lewej stronie Wisły.

Cezary Piwowarski

Anna Piekarska, zastępca dyrektora ds. edukacji i komunikacji Muzeum Historii Polski, Paweł Grodzick

Anna Piekarska, zastępca dyrektora ds. edukacji i komunikacji Muzeum Historii Polski, Paweł Grodzicki, partner WXCA oraz Marta Sękulska-Wrońska, prezeska WXCA

Cezary Piwowarski

Podkreślić należy miastotwórczy charakter inwestycji. Wraz z Muzeum Historii Polski i pobliską nową siedzibą Muzeum Wojska Polskiego mieszkańcom Warszawy przywrócona została cytadela – przez długi czas symbol opresji rosyjskiego zaborcy. Nową funkcją będzie park – zarówno ten konwencjonalny, jak i park kultury.

Kategoria: Wizja

mat. prasowe

Za „Wizję” uznaliśmy zapowiedź utworzenia ogólnopolskiej platformy akademikowej. Jesienią 2023 roku Echo Investment, przy udziale Griffin Capital Partners, zaanonsowało mocne wejście na rynek prywatnych domów studenckich, gdzie zapotrzebowanie jest gigantyczne, zasoby przestarzałe, a nowa podaż niewielka.

Cezary Szymanek, zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" i redaktor naczelny "Parkietu", wrę

Cezary Szymanek, zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" i redaktor naczelny "Parkietu", wręcza nagrodę Judycie Sawickiej, Head of Investment & Divestment w Echo Investment oraz Markowi Obuchowiczowi, senior partnerowi w Griffin Capital Partners

Cezary Piwowarski

Rynek jest mocno rozdrobniony, działa tylko jedna duża sieć. W tym roku wizja stała się ciałem: strategicznym partnerem został fundusz Signal Capital Partners. Nowa platforma – wciąż bez nazwy - w pespektywie 3-5 lat ma zapewnić 5 tys. łóżek. Zważywszy, że Echo jest współinwestorem największej w tej chwili w Polsce platformy mieszkań na wynajem, której akuszerem był również Griffin, ambitne zamierzenia i tempo wydają się realne do osiągnięcia.

Kategoria: Obiekt wnoszący nową wartość

mat. prasowe

W kategorii „Obiekt wnoszący nową wartość” nagrodziliśmy Sinfonia Varsovia Centrum. Zaprojektowane przez Atelier Thomasa Puchera z austriackiego Gratzu budynki dawnej siedziby Instytutu Weterynarii SGGW przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie staną się muzycznym centrum Sinfonii Varsovii, jednej z najsłynniejszych polskich orkiestr na świecie, która w ub.r. świętowała 40-lecie i która jest instytucją kultury m. st. Warszawy.

Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovia oraz Damian Szyjka, architekt, BIM specjalist w Atelie

Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovia oraz Damian Szyjka, architekt, BIM specjalist w Atelier Thomas Pucher

Cezary Piwowarski

Cezary Szymanek, zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" i redaktor naczelny "Parkietu", Dam

Cezary Szymanek, zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" i redaktor naczelny "Parkietu", Damian Szyjka, architekt, BIM specjalist w Atelier Thomas Pucher oraz Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovia

Cezary Piwowarski

W pierwszym etapie na potrzeby orkiestry zostaną zaadaptowane 120-letnie budynki (małe sale koncertowe, przestrzeń edukacyjna, galeria sztuki, restauracja i kawiarnia). Kolejny etap zakłada budowę supernowoczesnej sali koncertowej.

Kategoria: Inicjatywa wnosząca nową jakość

mat. prasowe

W kategorii kategoria „Inicjatywa wnosząca nową jakość” nagrodę otrzymał projekt pierwszego drewnianego biurowca w Warszawie autorstwa pracowni Ambient. To pierwszy w stolicy biurowiec, który powstanie w oparciu o drewnianą prefabrykację - żelbetowa będzie tylko część podziemna oraz klatki schodowe i szyby wind.

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", Magdalena Pios, właścicielka firmy i archite

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", Magdalena Pios, właścicielka firmy i architekt Pracowni Ambient oraz Bartosz Wiśniewski, wiceprezes startupu Mod21

Cezary Piwowarski

Budynek będzie częścią budowanego przez UBM Development Polska kompleksu Poleczki Park na Ursynowie. Na początku br. inwestycja uzyskała pozwolenie na budowę. Technologia drewniana to technologia dostosowana do wyzwań klimatycznych, pozwalająca zmniejszyć wbudowany i operacyjny ślad węglowy.

Kategoria: Imponujące projektowanie

mat. prasowe

W kategorii „Imponujące projektowanie” nagrodziliśmy biurowiec Vibe w Warszawie. Budowany przez Ghelamco i zaprojektowany przez PIG Architekci przy ul. Towarowej kameralny biurowiec, na którym wiecha zawisła w lipcu 2023 r., ma charakteryzować się najwyższą troską o dobrostan pracowników i poszanowanie środowiska oraz być wzorcem inteligentnych budynków.

Adam Roguski, dziennikarz "Rzeczpospolitej", Mateusz Całka, kierownik projektu PIG Architekci, Micha

Adam Roguski, dziennikarz "Rzeczpospolitej", Mateusz Całka, kierownik projektu PIG Architekci, Michał Lah, właściciel PIG Architekci oraz Rafał Gierczak, członek zarządu i szef działu Asset Management Ghelamco

Cezary Piwowarski

Rafał Gierczak, członek zarządu i szef działu Asset Management Ghelamco, na drugim planie Michał Lah

Rafał Gierczak, członek zarządu i szef działu Asset Management Ghelamco, na drugim planie Michał Lah, właściciel PIG Architekci oraz Mateusz Całka, kierownik projektu PIG Architekci

Cezary Piwowarski

Inwestor zadbał nie tylko o „żelazne” certyfikaty środowiskowe BREEAM i WELL, ale również WiredScore (standard dla cyfrowej łączności w nieruchomościach) i SmartScore (ocenia technologiczne parametry budynków wraz z cyfrowymi funkcjonalnościami dostępnymi dla ich użytkowników i obsługi). Te ostatnie uzyskał na najwyższym, platynowym, poziomie. Vibe to również prawdopodobnie pierwszy kompleks biurowy, gdzie kluczowa będzie identyfikacja dźwiękowa.

Rozmowy o mieszkaniówce

Poza nagrodami, Real Estate Impactor to również panele dyskusyjne na aktualne tematy. Oba spotkania zdominowała mieszkaniówka. Pierwsza dyskusja skupiła się na najbliższej przyszłości, perspektywach rynku i strategiach deweloperów w obliczu dalej rodzącego się w bólach programu „Na start”. Drugi panel poświęcony był prefabrykacji i certyfikacji – czynników, które mogą nabierać znaczenia w przypadku budownictwa mieszkaniowego.

Cezary Piwowarski

Real Estate Impactor to doroczne wydarzenie organizowane przez „Rzeczpospolitą”, składające się z ceremonii rozdania nagród i paneli dyskusyjnych. Dziennikarze „Rzeczpospolitej” każdego dnia śledzą trendy i analizują wszystkie segmenty rynku nieruchomości, i raz do roku z tej puli wyróżniają kluczowe projekty i przedsięwzięcia. Tym razem na topie były budynki użyteczności publicznej i biurowce, wszystko spięte klamrą zrównoważonego rozwoju.

Do kogo powędrowały statuetki od „Rzeczpospolitej”?

Pozostało 91% artykułu
Nieruchomości
Co ze schronami na osiedlach
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Nieruchomości
Chcemy równolegle prowadzić cztery projekty dla seniorów
Nieruchomości
Jak duże mieszkania kupujemy
Nieruchomości
Podziałem nie da się obejść rygorów
Nieruchomości
Kontrowersje wokół użytkowania wieczystego