Nowe czy używane? Jakich mieszkań szukają Polacy

Aż 44 proc. zainteresowanych kupnem mieszkania szuka go jednocześnie na rynku pierwotnym i wtórnym - wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal Nieruchomosci-online.

Publikacja: 28.03.2024 11:29

Nowe czy używane? Jakich mieszkań szukają Polacy

Foto: Unsplash.com

Ankieta serwisu Nieruchomosci-online.pl obejmowała klientów z 59 miast, którzy szukali mieszkań w ciągu ostatniego pół roku (październik 2023 – marzec 2024). Najczęściej były to osoby dopiero zaczynające poszukiwania nieruchomości.

Kto się waha

-Na tym wczesnym etapie aż 44 proc. osób bierze pod uwagę zarówno nowe mieszkanie od dewelopera, jak i lokal z drugiej ręki – wskazują przedstawiciele serwisu Nieruchomosci-online.  - Spośród miast wojewódzkich najwyższy odsetek niezdecydowanych zanotowały Opole (54 proc.), Kraków, Gdańsk i Olsztyn (po 48 proc.), a najniższy Łódź (35 proc.) i Katowice (39 proc.).

Ankieta pokazuje też, ilu niezdecydowanych jest w poszczególnych grupach klientów. I tak wśród rodzin z dziećmi oba rynki bierze pod uwagę 47 proc. poszukujących, w przypadku par — 41 proc., a w przypadku singli — 43 proc. Wśród użytkowników deklarujących zakup mieszkania na cel inwestycyjny jest to 49 proc.

Brutalna weryfikacja

– Początkowo znaczna część poszukujących nie ma jeszcze dokładnie określonych preferencji. Te krystalizują się dopiero później lub są też brutalnie weryfikowane przez cenę czy ograniczoną liczbę ofert z danego rynku w danej lokalizacji — mówi Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl.-  Chociaż są też i tacy, którzy długo i aktywnie poszukują nieruchomości, a i tak się wahają. Widać to chociażby na rozmaitych grupach i forach internetowych, gdzie pytanie „pierwotny czy wtórny” pada często.

Jak mówi Rafał Bieńkowski, część deweloperów potwierdza, że na ich rynku niezdecydowanych klientów jest wielu. - Ale są też firmy, do których zgłaszają się już zdecydowani klienci — zaznacza.

Czytaj więcej

Jak wyjść z kryzysu mieszkaniowego. Przed patologiami uchroni dostępność mieszkań
Nieruchomości
Rodzina z dziećmi nie tylko na swoim. Kto wynajmuje lokale?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Cisza przed burzą. Ceny wystrzelą?
Nieruchomości
Wygrywają klienci z gotówką
Nieruchomości
Nakręca się spirala cen mieszkań
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Jak wyjść z kryzysu mieszkaniowego. Przed patologiami uchroni dostępność mieszkań