Tam pandemia obniżyła ceny domów

Średnie ceny mkw. domów w największych miastach rosną od początku pandemii. W części dzielnic odnotowano jednak obniżki – podaje Domiporta.pl.

Aktualizacja: 29.11.2020 10:29 Publikacja: 28.11.2020 17:30

Tam pandemia obniżyła ceny domów

Foto: Domiporta.pl

Z analiz portalu Domiporta.pl wynika, że średnie ceny domów poszły w górę w 12 dzielnicach Warszawy, spadła w pięciu. Na Pradze- Północ nie odnotowano ofert sprzedaży budynków jednorodzinnych. - Z największymi wzrostami cen mamy do czynienia na Ochocie, Targówku i Bielanach – podaje Michał Guzowski, główny analityk Domiporty. - Najwięcej domów wystawia się w Wawrze, na Mokotowie, Ursynowie i w Wilanowie. Oferty z tych dzielnic stanowią aż 62 proc. rynku.

Warszawa: Milionowe Śródmieście

Na Ochocie średnia cena ofertowa mkw. domu w październiku tego roku to ponad 11,3 tys. zł, w marcu było to 9,8 tys. zł. Ceny poszły w gorę aż o 15,2 proc. (niemal 1,5 tys. zł).

Na Targówku od marca do października domy zdrożały o 12 proc. (643 zł), z ponad 5,3 do niespełna 6 tys. zł za mkw. Na Bielanach właściciele podnieśli ceny o 9,6 proc. (772 zł), z niemal 8,1 do ponad 8,8 tys. zł za mkw. W Wawrze jest to odpowiednio 5,4 proc. (300 zł) – średnie ceny ofertowe poszły w górę z ponad 5,5 do ponad 5,8 tys. zł, na Ursynowie – 5,2 proc. (371 zł), z ponad 7,1 do ponad 7,5 tys. zł za mkw.

- W Śródmieściu ceny ofertowe spadły o 12,3 proc. – podaje Michał Guzowski. W marcu domy w tej warszawskiej dzielnicy były wystawiane średnio za 14,3 tys. zł, w październiku – za ponad 12,5 tys. zł (mniej o ponad 1,7 tys. zł za mkw.). Jednocześnie, jak zauważa analityk Domiporty, ogłoszeń sprzedaży jest o 10 proc. więcej niż w marcu, co mogłoby wskazywać na wyprzedaż domów.

- Śródmieście jest jednak prestiżowym i małym rynkiem - odpowiada za 1 proc. podaży na rynku warszawskim. Wejście na rynek kilku lub kilkunastu nieruchomości może wpłynąć na wyniki analizy – tłumaczy Michał Guzowski. - Warto również odnotować, że średnia cena domu wystawionego na sprzedaż w ścisłym centrum Warszawy to ponad 6,6 mln zł.

Kraków: 30-proc. wzrosty

- Na rynku krakowskim mamy do czynienia z dużymi zmianami cen ofertowych. Od marca ceny wzrosły najbardziej w dzielnicach peryferyjnych. W Nowej Hucie mamy do czynienia ze wzrostem oczekiwań sprzedających na poziomie przekraczającym 30 proc., na Prądniku Białym o 28,2 proc., na Bieżanowie- Prokocimiu o 22,9 proc. – podaje Michał Guzowski.

W Nowej Hucie mkw. domu w marcu był wyceniany średnio na ponad 3,6 tys. zł, w październiku – na ponad 4,7 tys. zł. Ceny mkw. wzrosły o 30,7 proc. (ponad 1,1 tys. zł). W Prądniku Białym jest to odpowiednio ponad 4,5 i ponad 5,8 tys. zł za mkw. Wzrost: 28,2 proc. (niespełna 1,3 tys. zł). W Bieżanowie-Prokocimiu – ponad 4,6 i 5,6 tys. zł za mkw. Wzrost: 22,9 proc. (ponad 1 tys. zł).

- Z kolei w dzielnicach o centralnym położeniu odnotowujemy spadki cen ofertowych. Domy na Podgórzu od marca potaniały o średnio o 3,9 proc., na Krowodrzy o 1,2 proc. To jednocześnie jedyne dzielnice, gdzie ukazało się mniej ofert sprzedaży niż w marcu, odpowiednio o 4 i 1 proc. – podaje analityk Domiporty.

Domy na Podgórzu w marcu były wyceniane średnio na ponad 5,7 tys. zł, w październiku – na ponad 5,5 tys. zł (- 3,9 proc., 221 zł). Na Krowodrzy było to odpowiednio ponad 7,3 i 7,2 tys. zł (-1,2 proc., 86 zł).

Poznań: dwie dzielnice ze stabilną podażą

- W Poznaniu najbardziej wzrosły ceny ofertowe na Podolanach - o 22,7 proc. i Górczynie o 15,6 proc. Na drugim biegunie są Jeżyce ze spadkiem o 16,2 proc. i Grunwald, gdzie spadek wynosi 10 proc. – podaje Michał Guzowski. - Te dwie dzielnice odpowiadają jednak za niemal połowę podaży domów w stolicy Wielkopolski. W dzielnicach Strzeszyn, Stare Miasto, Smochowice i Nowe Miasto odnotowaliśmy stosunkowo małe wahania cen.

Na Podolanach średnie ceny ofertowe domów w marcu wynosiły niespełna 4,7 tys. zł za mkw., w październiku – ponad 5,7 tys. zł. Na Górczynie jest to ponad 4,4 i 5,1 tys. zł za mkw., a na Jeżycach – 5,2 i 4,3 tys. zł za mkw.

Wrocław: stabilne ceny

- Ceny domów we Wrocławiu są stosunkowo najbardziej stabilne. Jedynie na Psim Polu możemy mówić o znaczącej zmianie względem marca – mówi analityk Domiporty. - Sprzedający podnieśli tam ceny o ponad 8 proc. W pozostałych dzielnicach ceny ofertowe mkw. domów delikatnie rosną bądź spadają - jak w Śródmieściu.

Na Psim Polu średnie ceny mkw. domów w marcu to ponad 4,9 tys. zł, w październiku – ponad 5,3 tys. zł. Śródmieściu spadły o 51 zł (0,6 proc.). d 7,9 tys. zł.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie