Nieruchomości, rolnictwo i strzelectwo sportowe

Polski rynek nieruchomości to ruletka – mówi Bartosz Kalinowski, dyrektor zarządzający Skanska Residential Development Poland.

Publikacja: 26.10.2023 21:03

Nieruchomości, rolnictwo i strzelectwo sportowe

Foto: mat. pras.

Funkcję dyrektora zarządzającego spółką Skanska Residential Development Poland Bartosz Kalinowski pełni od 2014 r. Wcześniej przez sześć lat był związany ze spółką biurową Skanska. Przed rozpoczęciem pracy w tej firmie zdobywał doświadczenie w firmach budowlanych i inżynieryjnych. Ukończył Politechnikę Gdańską.

Pracuję w nieruchomościach, bo…

Sprawia mi to przyjemność i pozwala realizować pasje. To branża dająca dużą elastyczność. Taki styl bardzo mi pasuje.

Polski rynek nieruchomości jednym słowem…

Ruletka. Otoczenie potrafi się zmieniać dynamicznie i nieprzewidywalnie – i to wcale nie z powodu czynników zewnętrznych. W Polsce nie obowiązuje zasada, że nie zmienia się reguł w trakcie gry. Dlatego trzeba być elastycznym i gotowym do szybkiego dostosowywania się do zmieniających się warunków i regulacji.

Mój ulubiony budynek to...

Bosco Verticale w Mediolanie. Inspirujący pod względem kompozycji przyrody z dziełem człowieka. Uważam ten kierunek za słuszny, bardzo pożyteczny i potrzebny w efektywnym i zarazem efektownym zwalczaniu wszechobecnej betonozy.

Hitem na rynku nieruchomości będą…

Instalacje budynkowe generujące prąd z OZE i zasilające mieszkania w budynkach wielorodzinnych. Na razie tego typu instalacje (np. panele fotowoltaiczne), jeśli już się pojawiają na takich budynkach, to raczej zasilają ich części wspólne.

Najważniejsza rzecz do poprawki na rynku to…

Procedury administracyjne – są długie, skomplikowane i jakże uznaniowe. Zacznijmy np. od zniesienia konieczności uzyskiwania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla obszarów pokrytych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Skoro już ktoś zdefiniował, co na takim obszarze można zbudować, to trzeba założyć, że zrobił to z całą odpowiedzialnością oraz świadomością wszystkich konsekwencji, także środowiskowych. Oczywiście, nie mam na myśli bezwarunkowego przyzwolenia na realizacje inwestycji kosztem środowiska naturalnego. Odpowiedzialności za środowisko nikt nie powinien unikać, jest ono naszym wspólnym dobrem, które trzeba szanować i dbać o nie z największą starannością. Te kwestie można jednak określić w miejscowym planie, skracając tym samym proces inwestycyjny.

Gdybym nie pracował w branży nieruchomości...

Byłbym rolnikiem. Rolnictwo to nie tylko praca na roli, ale też bycie członkiem społeczności opartej na zrównoważonym stylu życia i bliskim kontakcie z naturą. Myślę, że ta przygoda jeszcze przede mną. Ostatnio zdobyłem niezbędne wykształcenie.

Najlepsza rada, jaką otrzymałem...

„90 proc. problemów, którymi dziś się martwisz, za trzy miesiące będzie poza twoim radarem”. To prawda, chociaż to nie oznacza, że problemy same się rozwiążą. Trzeba nad nimi pracować, ale należy też mieć dystans. Tego dystansu każdy musi się nauczyć, bo rzadko dostaje się go „w pakiecie”.

W wolnej chwili najchętniej…

Chodzę na strzelnicę. Strzelectwo sportowe z broni palnej to moja największa pasja. Uprawiam zarówno strzelectwo długodystansowe (karabin na dystansach przekraczających nawet 1 km), jak i to bardziej dynamiczne, z broni krótkiej na dystansach do 50 m. Strzelectwo długodystansowe niesamowicie rozwija analityczne myślenie, szybko uczy pokory. Niewłaściwe założenia są natychmiast widoczne są na tarczy. Wchodząc na strzelnicę, potrafię zostawić za sobą wszystkie inne sprawy i skupić się wyłącznie na celu, co jest fantastycznym oczyszczeniem głowy, co pozwala później ponownie spojrzeć na te same zagadnienia z nieco innej perspektywy.

Najlepsze miejsce do życia...

Miejsce, w którym czujesz się komfortowo i bezpiecznie. I to może być każde miejsce na Ziemi, w zależności od preferencji. Ja mógłbym mieszkać na Alasce.

—oprac. Aneta Gawrońska

Funkcję dyrektora zarządzającego spółką Skanska Residential Development Poland Bartosz Kalinowski pełni od 2014 r. Wcześniej przez sześć lat był związany ze spółką biurową Skanska. Przed rozpoczęciem pracy w tej firmie zdobywał doświadczenie w firmach budowlanych i inżynieryjnych. Ukończył Politechnikę Gdańską.

Pracuję w nieruchomościach, bo…

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Mieszkania pod klucz są w cenie
Nieruchomości
Łowienie mieszkań z dopłatami
Nieruchomości
Popyt, podaż, polityka. Dokąd zmierza mieszkaniówka
Nieruchomości
Rekordowe wzrosty cen mieszkań. Co dalej z nieruchomościami?
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Nieruchomości
Programy puchną od mieszkań
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą