Mieszkaniowy luksus znów drożeje. Gdzie najmocniej?

Ceny luksusowych nieruchomości w 46 miastach na świecie zaczynają powoli rosnąć. Wzrost na koniec czerwca wyniósł 1,5 proc.

Publikacja: 27.08.2023 17:39

Mieszkaniowy luksus znów drożeje. Gdzie najmocniej?

Foto: luksusowemieszkania.pl

Zmiany cen luksusowych nieruchomości w kwartalnym raporcie Prime Global Cities Index publikuje firma doradcza Knight Frank.

Lepsze nastroje

Z analiz wynika, że ceny nieruchomości premium zaczynają rosnąć. – To dobry sygnał, biorąc pod uwagę, że w I kwartale roku - po raz pierwszy od 2009 r. - odnotowaliśmy spadek (o 0,4 proc.). Ma to związek ze zmniejszającą się niepewnością kupujących co do przyszłych decyzji banków centralnych dotyczących stóp procentowych – tłumaczą autorzy raportu Knight Frank.

Średni kwartalny wzrost cen w 46 miastach wyniósł 1,5 proc. W ostatnim kwartale ceny luksusowych nieruchomości spadły w 14 miastach.

Na pierwszym miejscu zestawienia ze wzrostem cen na poziomie 48,8 proc. znajduje się Dubaj. Pozycję lidera utrzymuje ósmy kwartał z rzędu. Od czasu pandemii (III kw. 2020 r.) ceny w Dubaju wzrosły o 225 proc.

W Europie tylko dwa miasta znalazły się w pierwszej dziesiątce – Madryt i Lizbona. Ceny nieruchomości premium wzrosły tam o 5,1 i 4,7 proc., odpowiednio. - W Sztokholmie ceny rosną na tyle szybko, że miasto to awansowało z 41. pozycji na koniec I kwartału 2023 roku na 11. miejsce trzy miesiące później – podaje Knight Frank.

Analitycy podkreślają, że wzrost cen przyspieszył w II kw. 2023 r. - Średni roczny wzrost na poziomie 1,5 proc. jest jednak niewielki, szczególnie w porównaniu z rekordowym wzrostem z końca 2021 roku, kiedy to ceny nieruchomości luksusowych wzrosły o 10,2 proc. – zaznaczają. - Mimo to jest to najwyższy wzrost od zeszłego roku. Przyczyną gorszej koniunktury na rynku mieszkaniowym były wyższe stopy procentowe. I chociaż cykl rosnących stóp jeszcze się nie zakończył, na wielu rynkach panuje przekonanie, że niepewność dotycząca ich nieprzewidywalnych wzrostów minęła. W wielu krajach zaczęło spadać oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Duża podaż

Na drugim i trzecim miejscu zestawienia znalazły się Tokio (wzrost o 26,2 proc.) i Manila (19,9 proc.). - W Hongkongu w ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny spadły o 1,5 proc. Przyczyniły się do tego rosnące stopy procentowe, ale też duża podaż  nowo powstających nieruchomości. Żeby pobudzić popyt, w Hongkongu zmieniono przepisy dotyczące finansowania, podnosząc stosunek kredytu hipotecznego do wartości nieruchomości do 70 proc. w przypadku nieruchomości mieszkaniowych o wartości 15 mln HKD (USD 1,9 mln) lub mniej – wskazują autorzy raportu.

Dodają, że odpornością wykazał się rynek nieruchomości w Singapurze, osiągając roczną stopę wzrostu na poziomie 4,2 proc. - Napływ imigrantów do Singapuru napędzany przez rosnące sektory finansowy i usług wpłynął bardziej na rynek wynajmu niż na rynek sprzedaży. Tę rozbieżność można częściowo przypisać wprowadzonym niedawno przepisom podatkowym, które obecnie nakładają na zagranicznych nabywców podatek w wysokości 60 proc. ceny zakupu – zaznaczają.

Nowy Jork (-3,9 proc.) nadal stoi w obliczu presji obniżania cen z powodu wyższych kosztów zadłużenia i zmieniających się modeli pracy. - Podczas gdy coraz więcej pracowników biurowych wraca na Manhattan, popyt na wysokiej jakości nieruchomości nie zahamował jeszcze spadku cen – wyjaśniają autorzy raportu. - Ceny wysokiej klasy nieruchomości w Londynie nadal spadają (-0,5 proc.), chociaż popyt utrzymywał się na wysokim poziomie przez ostatnie 12 miesięcy. Liczba potencjalnych nabywców w Londynie w lipcu przekroczyła pięcioletnią średnią o 24 proc. Ta sytuacja nie jest zaskakująca, ponieważ ok. połowy sprzedaży w strefie 1 zazwyczaj obejmuje transakcje gotówkowe. Ponadto rynek jest napędzany przez relatywnie słaby funt korzystny dla zagranicznych nabywców oraz stopniowy powrót podróży zagranicznych do poziomów sprzed pandemii.

Zmiany cen luksusowych nieruchomości w kwartalnym raporcie Prime Global Cities Index publikuje firma doradcza Knight Frank.

Lepsze nastroje

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Luksusowy apartament to bardziej przeżycie niż posiadanie
Nieruchomości
Warzelnia w Warszawie ma generalnego wykonawcę. Powstaną lofty
Nieruchomości
Skok popytu na apartamenty
Nieruchomości
Condohotele bliskie nasycenia
Nieruchomości
Brakuje dobrych mieszkań z dobrymi adresami