Start sprzedaży mieszkań zwykle oznacza promocje

Pierwsi klienci pojawiają się jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży mieszkań na nowym osiedlu.

Publikacja: 01.08.2023 10:35

U-City spółki Acciona

U-City spółki Acciona

Foto: Mat.prasowe

O sytuacji na rynku mieszkań mówią deweloperzy.

Anna Wojdyga z firmy Profbud:

Klienci decydują się na zakup „dziury w ziemi”, a program tanich kredytów może jeszcze zwiększyć zainteresowanie takimi ofertami mieszkań, zwłaszcza w dzielnicach poza centrum miasta jak np. warszawski Ursus. Ważne, by sprawdzić dewelopera, który buduje osiedle.

Nasza firma działa głównie na rynkach warszawskim i łódzkim. Planujemy i sukcesywnie rozpoczynamy nowe inwestycje mieszkaniowe. Dziś mamy w sprzedaży mieszkania na sześciu osiedlach.  Z naszego ponad 12-letniego doświadczenia wynika, że mieszkania wyprzedają się przed zakończeniem budowy. Czasem w ofercie pozostają pojedyncze wolne lokale.

Chętnych na zakup mieszkania na wczesnym etapie budowy jest wielu. Dla przykładu – na naszym osiedlu Symbio City na warszawskim Witolinie, które ma być gotowe w IV kw. tego roku, sprzedaliśmy 84 proc. mieszkań.

W III etapie osiedla Primo w Łodzi i na osiedlu Złota Oksza w warszawskim Ursusie ( planowane terminy zakończenia budowy to II i III kw. 2024 roku, odpowiednio) są wyprzedane w 81 i 67 proc.  Dobre wyniki sprzedaży osiągają także kolejne inwestycje z jeszcze bardziej odległym terminem ukończenia.

Czytaj więcej

Znów będziemy kupować dziury w ziemi. Lokale z odbiorem w 2026 roku

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu sprzedaży w J.W. Construction Holding:

Wprowadzamy do sprzedaży dwie inwestycje, które są na ukończeniu. Mieszkania można kupić m.in. w najnowszej inwestycji Naturalnie Aluzyjna w Warszawie, gdzie postawiliśmy na przyjazne środowisku i efektywne energetycznie technologie szkieletowe. Rozwiązania te zastosowaliśmy także w dwóch inwestycjach, których sprzedaż ruszy niebawem – to osiedla ECOBerensona na warszawskiej Białołęce i Apartamenty na Wzgórzu w podkrakowskiej Zawadzie.

Gotowe mieszkania są dostępne na osiedlu Kościuszki w Chorzowie.

Spodziewamy się, że zwiększony popyt na mieszkania zintensyfikuje tempo wyprzedaży oferty. Jednym z powodów tego ożywienia jest niewątpliwie program tanich kredytów, choć pamiętajmy, że jest on przeznaczony dla określonej grupy kredytobiorców.

Mieszkania na wczesnym etapie budowy cieszą się sporym zainteresowaniem kupujących. Start sprzedaży jest zwykle połączony z atrakcyjnymi promocjami. Obejmują one jednak tylko niewielką pulę mieszkań. Mogą to być rabaty czy atrakcyjny harmonogram płatności.

Katarzyna Unold, dyrektorka zarządzająca spółką Acciona w Polsce:

Nie mamy w ofercie gotowych mieszkań. Zwykle po zakończeniu budowy zostają nam pojedyncze lokale, ale w tym roku sprzedaliśmy wszystkie przed zakończeniem budowy.

Proces rozpoczęcia sprzedaży po ostatnich zmianach ustawy deweloperskiej jest jeszcze bardziej restrykcyjny. Deweloper może zacząć ofertowanie dopiero wtedy, gdy ma pełną gotowość do zawierania umów deweloperskich (czyli ma pozwolenie na budowę, prospekt informacyjny, wzór umowy deweloperskiej, rachunek powierniczy).

Kupno mieszkania na wczesnym etapie inwestycji, wbrew pozorom, wcale nie wiąże się z większym ryzykiem. Ustawa deweloperska chroni klienta m.in. rachunkiem powierniczym, z którego środki są zwalniane po bankowej weryfikacji. Jest też Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który zapewnia odzyskanie środków w przypadku upadłości dewelopera.

Nie zaobserwowaliśmy, aby klienci mieli obawy przed wczesnym zawieraniem umów, choć dźwigi na budowie i „rosnące ściany” sprzyjają pewnie szybszemu podejmowaniu decyzji.

Odkąd pamiętam piersi klienci pojawiają się nawet przed startem sprzedaży. Oferta jest wtedy najbardziej korzystna.

Program tanich kredytów na pewno znacząco zwiększy grupę klientów, którzy będą mieć zdolność kredytową. Program dopiero zaczął działać, konkretne dane zapewne będzie można podać dopiero pod koniec roku.

O sytuacji na rynku mieszkań mówią deweloperzy.

Anna Wojdyga z firmy Profbud:

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Znów będziemy kupować dziury w ziemi. Lokale z odbiorem w 2026 roku
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Nieruchomości
Deweloperzy dosypują do oferty
Nieruchomości
Czy zabraknie mieszkań z dopłatami
Nieruchomości
Tani kredyt rozruszał rynek mieszkań
Nieruchomości
Deweloperzy zaczną odmrażać inwestycje
Nieruchomości
16 tysięcy złotych za metr kawalerki