Tani kredyt rozruszał rynek mieszkań

Średnia cena ofertowa lokali na stołecznym rynku pierwotnym wynosiła w czerwcu 15,3 tys. zł za mkw. To o 12,4 proc. więcej niż rok wcześniej.

Publikacja: 27.07.2023 14:44

Tani kredyt rozruszał rynek mieszkań

Foto: Adobe Stock

Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w firmie doradczej CBRE, podaje, przywołując dane rządu, że do 26 lipca złożono ok. 12,5 tys. wniosków o tani kredyt na 2 proc.

Wąskie gardło

- Niektórzy klienci zainteresowani używanymi mieszkaniami czekają na zniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych. Duża część popytu kieruje się na rynek pierwotny – mówi Agnieszka Mikulska. - Tymczasem oferta nowych lokali jest uboga. W Warszawie na początku lipca była najmniejsza od ponad dekady - wynosiła ponad 11 tys.  Tak wynika z danych CBRE i REDNET Property Group.

Agnieszka Mikulska mówi o wąskim gardle banków. – Muszą obsłużyć więcej wniosków, a pracowników - ze względu na sezon wakacyjny – jest mniej – wyjaśnia.

Analitycy zwracają też uwagę, że deweloperzy wciąż mają w rezerwie pozwolenia na budowy mieszkań. I zaczęli z tej rezerwy korzystać w pierwszej połowie roku. Jak jednak zaznaczają eksperci – bardzo ostrożnie.

- Do sprzedaży wracają także mieszkania, które zostały wprowadzone na rynek w 2022 roku, przed wejściem w życie nowej ustawy deweloperskiej, a następnie zostały z rynku wycofane – zwraca uwagę ekspertka CBRE.

Przypomnijmy: w połowie ubiegłego roku na rynek wprowadzono wiele inwestycji. Deweloperzy chcieli je realizować pod rządami starej ustawy deweloperskiej (nowa ustawa wprowadziła Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, na który trafiają składki od każdego sprzedanego mieszkania).

Z danych CBRE i REDNET Property Group wynika, że w I kw. tego roku wprowadzono na warszawski rynek 2156 lokali, a w II kwartale - 2572. - Mimo to liczba nowych mieszkań w ofercie w Warszawie na początku lipca była najniższa od ponad dekady – wynosiła 11 094 – wskazują eksperci. -Na razie, na początku obowiązywania programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., nie widzimy dużo większej aktywności deweloperów. Czekają na rozwój sytuacji i sprawdzają, na ile trwałe będzie ożywienie.

Ceny w górę

- Rosnący popyt i niska podaż mieszkan to powody, dla których ceny mieszkań rosną – mówią eksperci. Z danych CBRE i REDNET Property Group wynika, że średnia cena ofertowa mkw. mieszkań w Warszawie czerwcu wynosiła już 15,3 tys. zł za mkw. - o 12,4 proc. więcej niż rok wcześniej. - To nieco ponad inflację, która w tym czasie była na poziomie 11,4 proc. Ze względu na program tanich kredytów deweloperzy wprowadzali na rynek także tańsze mieszkania, których cena w drugim kwartale br. była niższa niż w poprzednich dwóch kwartałach – wyniosła ponad 13,9 tys. zł za mkw.

– W sytuacji dużego zainteresowania lokalami i ograniczonej oferty ceny mieszkań będą nadal rosły – przewiduje Agnieszka Mikulska. - Nadzieję na zmianę tego trendu daje poszerzenie oferty o kolejne tańsze mieszkania.

Kredyt a wynajem

- Kiedy stopy procentowe pozostają na relatywnie wysokim poziomie, „Bezpieczny kredyt 2 proc.” jest atrakcyjną opcją i zainteresowanie nim będzie duże – komentuje Agnieszka Mikulska. – Szczególnie że rata takiego kredytu w niektórych lokalizacjach może być niższa niż stawka najmu. Trzeba jednak pamiętać, że część osób mimo atrakcyjnych warunków kredytowych nie zdecyduje się na zakup mieszkania, nie chcąc ograniczać swojej mobilności.

Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w firmie doradczej CBRE, podaje, przywołując dane rządu, że do 26 lipca złożono ok. 12,5 tys. wniosków o tani kredyt na 2 proc.

Wąskie gardło

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Dobre nastroje wracają na rynek nieruchomości
Nieruchomości
Temperatura w mieszkaniówce rośnie. Rosną też ceny
Nieruchomości
Czy zabraknie mieszkań z dopłatami
Nieruchomości
16 tysięcy złotych za metr kawalerki
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Nieruchomości
Tani kredyt nakręcił sprzedaż mieszkań
Budownictwo
Kredyt 2% podniósł temperaturę. Ceny mieszkań rosną, nowych buduje się mniej