Na działce o powierzchni 33 arów przy ul. Portowej w Krakowie belgijski deweloper, spółka Matexi, zaplanował siedmiopiętrowy budynek, w którym znajdzie się 99 mieszkań i lokale usługowe - na parterach. Będzie też dwupoziomowy parking podziemny i punkty ładowania samochodów elektrycznych. Budowa mieszkań rozpocznie się na przełomie 2023 i 2024 roku. Potrwa ok. dwóch lat. Start sprzedaży zaplanowano na czwarty kwartał tego roku.

- Lokalizacja inwestycji i jej otoczenie nie pozostały bez wpływu na projekt budynku – mówi cytowany w komunikacie architekt Tomasz Fudali z biura architektonicznego Manufaktura Architektury. Tłumaczy, że nieruchomość została wpisana w otoczenie „poprzez wykształcenie pierzei ulicy Portowej i nawiązanie do przemysłowego charakteru dzielnicy Zabłocie". Chodzi o ceglane wykończenie fasad i industrialne elementy budynku. - Stworzyliśmy też przestrzeń, której człowiek staje się częścią i z którą się identyfikuje – mówi Tomasz Fudali. Zaprojektowano m.in. dziedzińce i ogrody dla mieszkańców.

Matexi to deweloper o belgijskim rodowodzie. W Polsce działa od 2010 roku. Na naszym rynku deweloper sprzedał ponad 2 tys. mieszkań. Na terenach zgromadzonych w banku ziemi firma może wybudować ok. 3,5 tys. lokali.