Nieruchomości, technologie, książki i morsowanie

Wokół nieruchomości jest zawsze dużo emocji – mówi Anton Bubiel, prezes Rentier.io i i dyrektor operacyjny SonarHome.

Publikacja: 30.03.2023 21:03

Nieruchomości, technologie, książki i morsowanie

Foto: mat. pras.

Anton Bubiel, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej, wykładowca na studiach podyplomowych i szkoleniach branżowych. Założyciel platformy analitycznej Rentier.io. W SonarHome odpowiedzialny za zarządzanie całością usług skierowanych do sprzedających i kupujących mieszkania. Specjalista ds. finansów i kryptowalut. Inwestor i pasjonat nowych technologii.

Pracuję w nieruchomościach, bo…

To bardzo różnorodna klasa aktywów, każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Nieruchomości są znane ludzkości od tysięcy lat, a mimo to wokół nich jest zawsze dużo emocji. Jednocześnie nieruchomości są tym, co nas wszystkich łączy, bo każdy musi gdzieś mieszkać.

Zaczęło się niewinnie od mieszkania na wynajem, poprzez platformę analityczną agregującą dane na rynku nieruchomości, automatyczną wyceniarkę mieszkań, aż po zarządzanie spółkami zajmującymi się obrotem i pośrednictwem. Od zawsze interesuję się także technologiami, stąd też w nieruchomościach szukam możliwości ich wykorzystania, żeby usprawnić i zdemokratyzować ten rynek.

Polski rynek nieruchomości to jednym słowem…

Olbrzymi potencjał. Sztuką jest zauważenie i wykorzystanie tego potencjału.

Mój ulubiony budynek to...

W Polsce bardzo lubię Bibliotekę UW, która jest niesamowitym połączeniem natury i nowoczesności z kulturą i nauką. Wszystko to pięknie wkomponowane w tkankę miejską. Na świecie jest mnóstwo niesamowitych budynków. Mój ulubiony nie jest ani najładniejszy, ani wyjątkowo funkcjonalny. Jednak robił na mnie ogromne wrażenie i nigdy nie pozostawiał mnie obojętnym, odkąd byłem dzieckiem. To Koloseum.

Najważniejsza rzecz do poprawki na rynku to…

Ujednolicenie, standaryzacja, digitalizacja i demokratyzacja danych (przestrzennych, transakcyjnych itp.). Dziś na rynku nieruchomości najwięcej się zarabia na asymetrii informacji, z czego korzystają nieliczni. A zarabiać powinna jakość usług i produktów. Domeną dojrzałych i rozwiniętych rynków jest dostępność i transparentność danych wyrównująca szanse wszystkich stron działających na tym rynku.

Hitem na rynku będzie...

Tokenizacja nieruchomości, tiny houses, profesjonalizacja rynku wynajmu (PRS).

Gdybym nie pracował w nieruchomościach...

Zajmowałbym się technologiami – blockchain, AI, AR, odnawialne źródła energii – jest tak dużo fascynujących branż i obszarów, że życia by nie starczyło, żeby się zająć wszystkimi, ale na pewno coś bym wybrał.

Najlepsza rada, jaką otrzymałem...

Nie będę zapewne oryginalny: „Traktuj ludzi tak, jak sam byś chciał być traktowany”. To prosta, a zarazem uniwersalna rada, która bardzo pomaga w życiu i prywatnym, i zawodowym.

W wolnej chwili najchętniej...

Spędzam czas z rodziną, podróżuję, jeżdżę rowerem, chodzę po lesie, czytam książki, słucham audiobooków, oglądam i słucham wywiadów na YT, morsuję lub wygrzewam się w saunie.

Najlepsze miejsce do życia...

Tam, gdzie są moi bliscy, bo miejsca tworzą przede wszystkim ludzie. Jeśli miałbym wybierać konkretne miejsce na mapie, to dziś byłaby to Warszawa. Początkowo nie rozumiałem tego miasta, widziałem tylko szarzyznę i pośpiech. Dziś dostrzegam wielowymiarowość Warszawy, uwielbiam jej klimat, akceptuję jej słabości, odkrywam jej zakamarki.

—oprac. Aneta Gawrońska

Nieruchomości
Gdzie na wynajmie można zarobić najwięcej
Nieruchomości
Jakie mieszkania mogą zdrożeć? Głównie niewielkie
Nieruchomości
100 tysięcy złotych za metr mieszkania
Nieruchomości
Deweloper poczeka na pieniądze
Nieruchomości
Dziura w ziemi czy gotowe mieszkanie
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych