Nowy pomysł resortu kierowanego przez Zbigniewa Ziobrę ujawnił portal "Wirtualna Polska". Ma on być odpowiedzią  na coraz częściej występujące patologie, gdy lokalni politycy i wpływowi urzędnicy zarabiają na mieszkaniach budowanych przez gminy lub spółki komunalne.

- Nieruchomości budują gminne spółki kontrolowane przez lokalnych polityków. I dziwnym trafem ci politycy oraz związani z nimi urzędnicy wynajmują lub kupują mieszkania budowane dla biedniejszej części społeczeństwa - mówi portalowi niewymieniona z nazwiska osoba, która pracuje nad projektem ustawy.

"Wirtualna Polska" przypomina, że w maju 2022 r. w tej sprawie powstało zamieszanie wokół prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Kupił on dwa mieszkania od Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które właścicielem jest gmina Opole, a sam Wiśniewski jest uznawany za beneficjenta rzeczywistego tej spółki.

- Ta ustawa to lex Wiśniewski. Tak by kolejni prezydenci miast, burmistrzowie czy wójtowie już nie kupowali tanio mieszkań budowanych przy udziale publicznych pieniędzy - twierdzi rozmówca wp.pl z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Projekt ustawy przewiduje, że mieszkania w ramach społecznych inicjatyw mieszkaniowych powinny być w pierwszej kolejności przyznawane osobom najbardziej potrzebującym, czyli takim, które z różnych przyczyn nie mogą uzyskać prawa do lokalu socjalnego, których dotychczasowe warunki mieszkaniowe nie spełniają standardów lokali socjalnych, a jednocześnie nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania - podaje portal.

Czytaj więcej

Urzędnicy średniego szczebla na rządowym osiedlu