- „Klara buduje", wydana razem z Fundacją Erbud Wspólne Wyzwania książka autorstwa Jakuba Skworza, zilustrowana przez Paulinę Derecką, to historia dziewczynki, która chce spełnić swoje marzenia, budując coś, czego świat jeszcze nie widział – mówią przedstawiciele Erbudu. Zaznaczają, że książka (patronat honorowy objęło Centrum Nauki Kopernik) jest adresowana nie tylko do najmłodszych. - To historia o budowaniu nie tylko budynków, ale też relacji i pewności siebie. To także opowieść o tym, że warto mieć marzenia, nie bać się wyzwań i konsekwentnie podążać do wyznaczonego celu – mówią.

Agnieszka Głowacka, wiceprezes Grupy Erbud, jedna z nielicznych kobiet w zarządach spółek budowlanych w Polsce, przypomina, że w najbliższych latach na budowach zabraknie pół miliona pracowników. - Nasza firma już teraz myśli o związanych z tym wyzwaniach – mówi Agnieszka Głowacka. - Chcemy zadbać o konkurencyjny rynek, a „Klara buduje" jest pierwszym, edukacyjnym krokiem w tym kierunku. Już teraz myślimy o dziewczynkach, które pojawią się na rynku pracy nawet za 20 lat .

Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu, podkreśla, że jego firma przełamuje stereotypy, jak choćby ten o zawodach, które są zarezerwowane tylko dla jednej płci, jak np. budownictwo. - I choć w ostatnich latach odsetek kobiet na uczelniach technicznych rośnie, to tej materii jest jeszcze wiele do zrobienia – zaznacza Dariusz Grzeszczak,.

W Erbudzie co piąta osoba na stanowisku kierowniczym to kobieta. Inspiracją dla jednej z bohaterek książki jest Agata Karczewska, kierownik budowy w tej firmie.

Książka została wydana także w języku ukraińskim, Fundacja Erbud prowadzi akcję pomocy dla uchodźców. Pomogła m.in. w przeprowadzce do Polski wychowanków podkijowskiego domu dziecka.