Przekazanie biurowca zaplanowano na czwarty kwartał tego roku. Skysawa to inwestycja Polskiego Holdingu Nieruchomości powstająca przy ul. Świętokrzyskiej, w ścisłym centrum Warszawy, blisko metra i linii tramwajowych i autobusowych. Składa się z dwóch budynków. Wyższa część kompleksu – Sky - to 155-metrowa wieża ( 40 kondygnacji). Zakończenie budowy wysokościowca PHN zapowiada na trzeci kwartał 2022 r. Budynek Sawa jest już gotowy.

- Umowa najmu ok. 35 tys. mkw. powierzchni jest największą transakcją na rynku nieruchomości komercyjnych w Warszawie w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy – podkreśla PHN w komunikacie.

- Długoterminowy najem całej powierzchni Skysawy jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla Grupy PHN, ale i całego rynku nieruchomości komercyjnych – mówi cytowany w komunikacie Marcin Mazurek, prezes Polskiego Holdingu Nieruchomości. - Transakcja wskazuje, że jest popyt na nowoczesne biura w centralnej lokalizacji.

- Nasza strategia zakłada m.in. optymalizację powierzchni i dostosowanie jej do zmieniających się potrzeb zarówno pracowników, jak i klientów – mówi Wojciech Iwanicki, wiceprezes PKO Banku Polskiego. - Dążymy także do większego skupienia jednostek centrali i spółek Grupy, które zlokalizowane są dzisiaj w różnych częściach Warszawy. Poszukiwania nowych przestrzeni biurowych dla banku trwają już od kilku lat. Pandemia, która wpłynęła na zmianę sposobu świadczenia pracy i wzrost znaczenia modelu hybrydowego, dodatkowo przyśpieszyła ten proces. Ważnym argumentem przemawiającym za dostosowaniem przestrzeni biurowych jest także postępująca centralizacja zadań oraz transformacja, którą bank będzie kontynuował w kolejnych latach – tłumaczy.

Inwestor podkreśla, że w kompleksie zastosowano rozwiązania wpływające na obniżenie zużycia energii czy wody (kolektory słoneczne, system odzyskiwania wody deszczowej). Oba budynki mają certyfikat zrównoważonego budownictwa BREEAM Interim na najwyższym poziomie Outstanding.

Za realizację inwestycji odpowiada konsorcjum firm PORR, TKT engineering i ELIN. Nadzór inwestorski nad budową sprawuje polski oddział Gleeds Polska.