I chyba to nie koniec obniżek. Prognozy przewidują, że do przyszłorocznej jesieni stawki za metr kwadratowy terenów pod budownictwo spadną jeszcze o około 3 proc. średnio.

Kto chce teraz kupić działkę budowlaną, ma w czym wybierać. Podaż terenów pod zabudowę jednorodzinną jest duża, w różnych lokalizacjach i cenach. Zainteresowanie kupujących jest jednak – jak określają pośrednicy – umiarkowane. Powodem są przede wszystkim trudności w uzyskaniu kredytu na budowę domu. Ale działki przegrywają też jako długoterminowa lokata z innymi formami inwestowania. Najłatwiej sprzedać nieduże place z planem zagospodarowania.

[ramka] [b]Jak czytać barometr?[/b]

Pośrednicy z pięciu miast podają ceny metra kwadratowego uzbrojonej działki w dzielnicy domów jednorodzinnych obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych terenów za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.

[b]Barometr powstał przy współpracy z: [/b]

Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]