Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 3 lipca 2013 r. uznał, że wpis nieruchomości do ewidencji – który zbliżony jest w skutkach do wpisu do rejestru zabytków – podlega kontroli sądowej, w tym także z punktu widzenia spełnienia przez obiekt ustawowej definicji zabytku. Co ten wyrok może oznaczać dla właścicieli budynków z takim wpisem, czy właścicieli poszczególnych lokali w takiej kamienicy?
Tomasz Ludwik Krawczyk:
W pierwszej kolejności trzeba wskazać, czym jest gminna ewidencja zabytków. Instytucja ta, wprowadzona nowelizacją ustawy o ochronie zabytków, stanowi spis obiektów zabytkowych prowadzonych przez gminę, odrębny od istniejącego już od dawna i niezmienionego nowelizacją rejestru zabytków. O ile jednak wpis do rejestru zabytków dokonuje się na mocy decyzji administracyjnej, doręczanej właścicielowi i podlegającej kontroli sądowej, o tyle wpis do ewidencji nie wymaga decyzji administracyjnej i właściciel nie jest o nim w ogóle informowany. Tymczasem w wielu istotnych aspektach wpis do ewidencji rodzi dla właściciela nieruchomości podobne problemy, jak wpis do rejestru. W szczególności skutkuje on koniecznością uzgadniania z konserwatorem zabytków decyzji o warunkach zabudowy oraz decyzji o pozwoleniu na budowę. W praktyce zatem właściciel jest ograniczony przy prowadzeniu istotnych prac budowlanych przy budynku wpisanym do ewidencji uznaniową decyzją konserwatora, o czym często nawet nie wie.
Ustawa nie precyzuje podstaw wpisu do ewidencji.
Nie, nie stwierdza nawet wyraźnie, że dany obiekt musi spełniać ustawową definicję zabytku, aby podlegać wpisowi. Jakkolwiek stanowisko ministra kultury jest takie, że wymóg ten musi być spełniony, aby można było dokonać wpisu. Ale np. m.st. Warszawa zajmuje stanowisko odmienne, wpisując nieruchomości do ewidencji „po uważaniu". Powołany wyżej wyrok jest istotny, bo po pierwsze przesądza, że wpisy do ewidencji podlegają kontroli sądowej (choć nie są decyzjami administracyjnymi), a po drugiej że materialno-prawną podstawą wpisu powinno być spełnianie przez dany obiekt definicji zabytku. Właściciele nieruchomości wpisanych do ewidencji zyskują zatem poniekąd narzędzie walki o swoje prawa.