W celu ustalenia skutków podatkowych sprzedaży lokalu należy wziąć pod uwagę przepisy prawa podatkowego, które obowiązywały w chwili jego nabycia. We wrześniu 2008 r. obowiązywały inne niż dziś przepisy regulujące opodatkowanie zbycia nieruchomości, zatem należy je uwzględnić.
Odpłatne zbycie nieruchomości stanowi oddzielne źródło przychodu podatkowego, pod warunkiem, że zbycie to nie następuje w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz że zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym mieszkanie było kupione. Zasada ta nie uległa zmianie na przestrzeni lat, wobec powyższych ma zastosowanie w przypadku czytelniczki.
Skoro kupno lokalu miało miejsce we wrześniu 2008 r., to choć formalnie upłynęło już ponad 5 lat, dla celów podatkowych okres 5-letni liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie nieruchomości. To oznacza, że dopiero przychód ze sprzedaży od 1 stycznia 2014 r. nie będzie wywoływał skutków podatkowych. Sprzedaż przez czytelniczkę lokalu mieszkalnego jeszcze w roku 2013 spowoduje powstanie obowiązku podatkowego, który może przekształcić się w zobowiązanie podatkowe, jeżeli czytelniczka uzyska dochód z tytułu sprzedaży.
Dochód będzie stanowiła różnica pomiędzy przychodem (kwotą otrzymaną ze sprzedaży) a kosztami jego uzyskania (kosztem zakupu, udokumentowanymi nakładami, odpisami amortyzacyjnymi). Z uwagi na różnice w cenach nieruchomości pomiędzy rokiem 2008 a 2013, dochód może nie powstać (ceny wielu nieruchomości spadły, nie wiemy, czy sytuacja ta dotyczy czytelniczki). Jeśli natomiast dochód powstanie, będzie podlegał opodatkowaniu stawką 19 proc. i nie podlega łączeniu z dochodami czytelniczki uzyskanymi z innych źródeł (np. ze stosunku pracy).
Ale czytelniczka ma szansę na uniknięcie konieczności uiszczenia podatku, jeśli skorzysta z tzw. ulgi meldunkowej. W latach 2007–2008 w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązywało zwolnienie (uregulowane w art. 21 ust. 1 pkt 126) dotyczące przychodów ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli podatnik był zameldowany w lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszym niż 12 miesięcy przed datą sprzedaży. Jeżeli czytelniczka spełnia ten warunek, to w ciągu 14 dni od dnia zbycia nieruchomości musi w odpowiednim dla siebie urzędzie skarbowym złożyć oświadczenie o spełnianiu warunków do zwolnienia. Jeżeli czytelniczka nie była zameldowana przez co najmniej rok w mieszkaniu, a z tytułu sprzedaży powstanie dochód, warto zastanowić się, czy nie lepiej poczekać do przyszłego roku.