– Wola już prześcignęła Białołękę i Mokotów w rankingu dzielnic, w których powstaje najwięcej mieszkań – podkreśla Michał Skwarek ze spółki  Okam Capital. – Głównym atutem Woli, szczególnie rewitalizowanego historycznego centrum, jest lokalizacja w sąsiedztwie centrum biznesowego, kulturalnego i turystycznego – podkreśla.

Nowa dzielnica

Zdaniem przedstawiciela firmy Okam, na Woli będzie powstawać więcej mieszkań i budynków biurowych. – Relatywnie duża liczba tanich poprzemysłowych gruntów, istniejące już, a nie dopiero planowane ulice, powstające metro oraz wolne miejsca w szkołach i przedszkolach. To wszystko czyni Wolę atrakcyjnym miejscem do budowy osiedli mieszkaniowych – ocenia Michał Skwarek.

Także Michał Witkowski z Atlas Estates zwraca uwagę na dynamiczny rozwój Woli. – Likwidacja zakładów przemysłowych pozwoliła uwolnić grunty blisko centrum miasta – mówi Michał Witkowski. Potwierdza, że dzielnica jest coraz częściej postrzegana jako atrakcyjne miejsce do zamieszkania. – Deweloperzy nadal będą chętnie oferować tu nowe mieszkania. Kolejne budynki i osiedla mogą powstawać przy rondzie Daszyńskiego, między ul. Wolską a Kasprzaka czy przy ul. Jana Kazimierza.

Opinię podziela Małgorzata Ostrowska z J.W. Construction Holding. – Widać rosnące zainteresowanie mieszkaniami na Woli. Nowy status dzielnicy podkreślają rosnące ceny, które są jednak nieco niższe niż na Mokotowie czy Żoliborzu – podkreśla Małgorzata Ostrowska.

Krzysztof Foder z Bouygues Immobilier Polska twierdzi, że Wola stała się najpopularniejszą dzielnicą mieszkaniową Warszawy. – Znajdziemy tu ponad 2300 nowych mieszkań. Deweloperzy koncentrują się głównie na rejonie ul. Jana Kazimierza, gdzie od siedmiu lat pod budownictwo mieszkaniowe są adaptowane dawne tereny przemysłowe – mówi Krzysztof Foder. – Tylko w rejonie tej ulicy powstaje 11 inwestycji mieszkaniowych. W perspektywie najbliższej dekady ta część Woli stanie się nową dzielnicą mieszkaniową z około 20 tys. mieszkańców – prognozuje.

Wielkie plany

Spółka Okam 2007, należąca do Grupy Okam Capital, u zbiegu ul. Siedmiogrodzkiej i Karolkowej buduje osiedle InCity. Deweloper podzielił inwestycję na trzy etapy, w których mają powstać 483 mieszkania.

Budowa pierwszego etapu, z 168 lokalami, dobiegła końca. Mieszkańcy zaczną się wprowadzać lada dzień. – Kolejne 97 mieszkań oddamy za dziewięć miesięcy. 16-piętrowe wieże ukończymy w 2016 r. – zapowiada deweloper. Okam oferuje lokale od 31 do 168 mkw. Ceny mkw. mieszkań wahają się od 7,5 do prawie 14 tys. zł za mkw. Oprócz mieszkań deweloper oferuje także 17 lokali usługowych oraz dwupoziomowy parking na 471 miejsc.

Na Woli inwestuje także Atlas Estates. Przy ul. Giełdowej spółka realizuje projekt Capital Art Apartments. W powstającym trzecim etapie deweloper zaplanował 265 mieszkań. Będą gotowe w pierwszym kwartale 2015 r. W ofercie są także trzy duże mieszkania z poprzedniego etapu. Na klientów czekają lokale od 34 do 115 mkw. Ceny mieszkań:  od 8,1 do 10 tys. zł. Na osiedlu jest przedszkole. Są też punkty handlowo-usługowe.

Wielkie, pięcioetapowe osiedle Bliska Wola z ok. 3 tys. mieszkań przy ul. Kasprzaka planuje J.W. Construction. W pierwszym etapie powstanie ośmiopiętrowy budynek. W sprzedaży są mieszkania od 26,59 do 95,18 mkw. – od jednego do czterech pokoi. Cena mkw. lokalu to 6,5 tys. zł. Pierwszy etap osiedla ma być gotowy w drugim kwartale 2015 r. Deweloper zaplanował na osiedlu boiska, ścianę wspinaczkową, plac zabaw, ścieżki spacerowe, bulwar z miejscem na ogródki kawiarniane, boiska do gry w koszykówkę, piłkę ręczną, piłkę nożną, minihokeja, siatkówkę czy tenisa stołowego.

Przy ul. Jana Kazimierza osiedla buduje Bouygues Immobilier Polska. W sprzedaży są mieszkania w inwestycjach Carre Arte i  Arte Nova.

Na klientów czekają lokale o powierzchni od 24 do 119 mkw. Na tym pierwszym osiedlu ceny mkw. w standardzie deweloperskim wahają się od 6,4 do 8,1 tys. zł, W Arte Nova za mkw. lokalu bez wykończenia trzeba zapłacić od 6,5 do 7,9 tys. zł.

– Mieszkania w Carre Arte to lokale kompaktowe, jedno-dwu i trzypokojowe z balkonami i ogródkami. Osiedle będzie również całodobowo chronione – opisuje Krzysztof Foder.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, a.gawrońska@rp.pl

W ofercie są lokale w niskich budynkach i w wieżach

- Bliska Wola, ul. Kasprzaka, pięć etapów (liczba mieszkań w kolejnych etapach: 153, 957, 481, 525, 733), od 26,6 do 95,2 mkw., 6,5 tys. zł za mkw. termin oddania I etapu: II kw. 2015 r., J.W. Construction

- Capital Art Apartments, ul. Giełdowa, trzy etapy, w trzecim powstanie 265 mieszkań, do kupienia lokale od 34 do 115 mkw.

od 8,1 do 10 tys. zł za mkw., Atlas Estates

- InCity, skrzyżowanie ul. Siedmiogrodzkiej i Karolkowej, zespół czterech budynków, 483 mieszkania, w pierwszym etapie: 168 lokali, powierzchnie do kupienia:  31 do 168 mkw., średnia cena mkw.: 8,6 tys. zł, Okam 2007

- Arte Nova, ul. Jana Kazimierza, trzy etapy, w pierwszym: 127 mieszkań, termin oddania: IV kw. 2015 r., ceny: 6,5–7,9 tys. zł za mkw., Bouygues Immobilier Polska

—Źródło: deweloperzy