Anna Kowalska, zastępca dyrektora handlowego w firmie Deante
Od stycznia 2014 roku zwrot podatku VAT z tytułu budowy domu czy rozbudowy budynku na cele mieszkalne będzie przysługiwał jedynie osobom, które nie ukończyły 36. roku życia i to na ściśle określonych zasadach.
Pozostali podatnicy, którym zależy na zwrocie podatku VAT od zakupionych materiałów budowlanych, muszą się spieszyć.
Aby mieć prawo do odpisu VAT na następne pięć lat, trzeba zgromadzić faktury wystawione na osobę fizyczną z datą do 31 grudnia 2013 roku. W przypadku zawarcia umowy z wykonawcą warto pamiętać, by obejmowała ona jedynie wykonanie usługi budowlanej czy remontowej, natomiast materiały niezbędne do budowy czy remontu (w tym m.in. ceramika łazienkowa, kabiny prysznicowe, brodziki, stalowe zlewozmywaki) zostały zakupione przez zlecającego, uprawnionego do skorzystania z ulgi budowlanej. By otrzymać zwrot, zakupione materiały muszą znajdować się w wykazie przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury. Przed udaniem się do hurtowni czy sklepu warto więc wnikliwie zapoznać się z listą. Remontując mieszkanie, można zaoszczędzić nawet około 14 tys. zł. Z kolei w przypadku budowy domu maksymalna kwota zwrotu wynosi aż 33 tys. zł.
Zwrot podatku następuje na wniosek podatnika (druk VZM-1) złożony w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Należy pamiętać, by dołączyć do niego faktury dokumentujące poniesione wydatki oraz dokument potwierdzający własność lub najem budynku czy lokalu mieszkalnego w przypadku remontu, a w przypadku budowy – pozwolenie na budowę.
Wnioski o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych można składać tylko raz w roku, jednak aż przez pięć lat, czyli do końca 2018 roku.
W przypadku prawidłowo wypełnionego wniosku i załączenia niezbędnych dokumentów podatnik w ciągu czterech miesięcy, licząc od daty złożenia wniosku, otrzyma od Urzędu Skarbowego zwrot podatku VAT. Listopad i grudzień to ostatni dzwonek na odliczenia VAT przy remontach na starych zasadach.
CV
Michał Krajkowski z sektorem finansowym związany jest od ośmiu lat. W Domu Kredytowym Notus pracuje od 2005 roku, obecnie na stanowisku głównego analityka produktów kredytowych. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.