Pandemia wpłynęła na wybory i decyzje klientów na rynku nieruchomości. Aż 73 proc. Polaków, którzy planowali zakup mieszkania, zrezygnowało z planów właśnie ze względu na pandemię. Wśród powodów wymieniano najczęściej niepewną sytuację na rynku pracy (48 proc.), rosnące ceny mieszkań (47 proc.), niewystarczający budżet (45 proc.).

Takie wyniki przynosi II edycja badania „Jak Polacy kupują mieszkania?" zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinie na zlecenie Gumtree.pl.

38 proc. badanych liczy na spadek cen. Co trzeci obawia się, że nie dostanie kredytu. – Choć w tym trendzie łatwo dopatrzyć się masowej niepewności o przyszłość, warto zwrócić uwagę na rosnącą rozwagę i świadomość Polaków – zwracają uwagę autorzy analiz. – Decyzja o zakupie mieszkania lub powstrzymanie się z transakcją jest trudne, zwłaszcza gdy w grę wchodzą duże zobowiązania finansowe.

Z badania portalu wynika, że 10 proc. osób, które porzuciły plany zakupu mieszkania, żałuje decyzji. Prawie trzy czwarte z nich zwraca uwagę na znaczący wzrost cen nieruchomości w ostatnich miesiącach. – Wśród tych, którzy są zadowoleni z odstąpienia od zakupu, ponad połowa (57 proc.) motywuje wybór tym, że ich sytuacja finansowa w ostatnim czasie się nie poprawiła – mówią przedstawiciele serwisu. – Pandemia nie zahamowała jednak całego popytu. Polacy po prostu zaczęli uważniej analizować rynek nieruchomości. Wyniki naszego badania pokazują, że wśród planujących zakup mieszkania 26 proc. osób zdecydowało się na transakcję mimo wszystko.

Covid-19 sprawił jednak, że cały proces był trudniejszy (dla 62 proc. badanych) m.in. ze względu wydłużony czas poszukiwania mieszkania (15 proc.), zmianę oczekiwań co do standardu, lokalizacji lub powierzchni kupowanej nieruchomości (15 proc.), problem z uzyskaniem kredytu (11 proc.).

Co drugi Polak (51 proc.), który kupił mieszkanie w czasie pandemii, miał liczne obawy związane z tak dużą inwestycją. Dotyczyły one głównie kwestii finansowych (58 proc.). – Obawiano się zaostrzenia warunków przydzielania kredytów przez banki. Co drugi badany bał się, że nie będzie go stać na spłatę rat. Przede wszystkim przeważała jednak niepewność dotycząca zdolności kredytowej (64 proc.).

– Obawy budziły wysokie koszty wykończenia mieszkania i remontu, na które wskazała blisko jedna trzecia respondentów. Były także obawy związane z finansowaniem wykończenia mieszkania (21 proc.). – podaje Gumtree. – Optymizmem napawa zaś wzrastająca zapobiegliwość Polaków. Coraz częściej decydowano się na zakup ze względów inwestycyjnych – jako zabezpieczenie na przyszłość (15 proc.).

– Polski konsument był zmuszony zmienić nawyki w rekordowo krótkim czasie – komentuje Katarzyna Merska, koordynator ds. komunikacji w Gumtree.pl. – Przed pandemią popularnością cieszyły się np. targi mieszkań, które pozwalały „opatrzeć się" z inwestycją i zbliżały strony transakcji. W nowej rzeczywistości inwestor spotyka się z konsumentem prawie wyłącznie online.

Autorzy badania przypominają, że w czasie pandemii skurczył się sektor wynajmu krótkoterminowego. Stracił na znaczeniu wraz z odpływem np. studentów, którzy uczą się zdalnie. – Do sieci przeniosły się też kontakty z deweloperem, zmniejszając rolę kontaktu face to face – mówią przedstawiciele portalu. – Zmiany te mogą wpłynąć na wydłużenie procesu podejmowania decyzji o zakupie.

Badanie przeprowadzono w marcu i kwietniu 2021 r. metodą wywiadów online (CAWI) na grupie 1014 Polaków w wieku 18–65 lat oraz metodą wywiadów FGI na trzech grupach respondentów.