Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development

Mieszkania na wynajem kupuje nadal wielu klientów. Tendencję wzrostową zakupów inwestycyjnych widać od ok. dwóch lat. Niskie oprocentowanie lokat i niepewna sytuacja na giełdzie w zestawieniu z rekordowo wysokim poziomem rentowności najmu (wg najnowszych danych w Warszawie to ponad 6 proc. brutto) zachęca klientów do zakupów inwestycyjnych.

Trend dotyczy przede wszystkim niewielkich mieszkań w dobrze skomunikowanych miejscach. W stolicy dobrym przykładem jest Wola, gdzie doskonała infrastruktura komunikacyjna pozwala na dojazd do centrum w ciągu kilkunastu minut. Największą popularnością wśród inwestorów cieszą się kawalerki i mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchni nie większej niż 50 mkw.

Potwierdzeniem jest m.in. nasz warszawski projekt City Link w pobliżu stacji metra. Większość klientów to klienci gotówkowo-inwestycyjni. Inwestujący w mieszkania na tym osiedlu mogą skorzystać z usług operatora, który będzie zarządzał lokalem w ich imieniu.

Dariusz Krawczyk, prezes spółki Polnord

Nadal opłaca się lokować kapitał poza bankami. Korzystne – mimo rosnącej marży i wymaganego wkładu własnego – warunki kredytowe sprawiają, że nieruchomości są brane pod uwagę jako inwestycja.

Z naszych szacunków wynika, że klienci inwestycyjni stanowią 20–30 proc. Najchętniej wybierane są kawalerki oraz lokale dwu-, trzypokojowe od 30 do 60 mkw. Takie nieruchomości gwarantują duże zainteresowanie najemców, pozwalając właścicielowi osiągać zysk na pożądanym poziomie. Oprócz powierzchni mieszkania pod uwagę brana jest lokalizacja.

Liczy się dobry dojazd do ważnych miejsc w mieście i rozbudowana infrastruktura. Inwestorzy planujący wynajem lokalu młodym rodzinom z dziećmi wybierają lokale w spokojnych miejscach, z udogodnieniami dla najmłodszych.

Ci, którzy chcą wynajmować mieszkanie studentom, decydują się na inwestycje zapewniające dobry dojazd na uczelnię i dostęp do życia kulturalnego w centrum miasta. Takie mieszkania oferujemy m.in. w City Park w centrum Łodzi.

Ewa Perkowska, dyrektor pionu handlowego, Budimex Nieruchomości

Nasi klienci to w zdecydowanej większości rodziny w różnym wieku, które kupują mieszkania dla siebie. Poszukują nie za dużego lokalu na tzw. start lub już większego i docelowego. Takich kupujących jest ponad 90 proc. Dotyczy to wszystkich naszych osiedli.

Z kolei udział zakupów inwestycyjnych (lokata kapitału rozumiana jest najczęściej jako lokal na wynajem) szacujemy na ok. 8 proc. Są to zarówno zakupy gotówkowe, jak i przy wsparciu kredytem bankowym. Tak wynika z prowadzonych przez nas statystyk.

Po zawarciu transakcji prosimy klientów, aby wypełnili anonimową ankietę. Powyższy wynik dotyczy zakupu mieszkań w 2016 r. Zainteresowanie zakupem mieszkań na wynajem zależy oczywiście od specyfiki projektu.

Inwestycje w centralnych lokalizacjach lub okolicach skupisk akademickich cieszą się zawsze większym zainteresowaniem inwestorów. Możemy tu wskazać krakowski projekt Nowe Czyżyny. Mieszkania na wynajem kupują u nas osoby indywidualne.