Neurolog dr David Knopman, członek zespołu, który nie brał udziału w spotkaniu tego ciała ws. leku Aduhelm w listopadzie 2020 roku, ponieważ nadzorował testy kliniczne leku firmy Biogen, zrezygnował z zasiadania w zespole ekspertów zewnętrznych FDA w środę.

- Byłem bardzo rozczarowany tym jak wkład komitetu doradczego został potraktowany przez FDA - powiedział dr Knopman w rozmowie z Reutersem. - Nie chciałbym znów znaleźć się w takiej sytuacji - dodał.

11-osobowy zespół zagłosował niemal jednogłośnie przeciwko dopuszczeniu leku Aduhelm do terapii chorych na Alzheimera, wskazując na niejednoznaczne wyniki testów pod kątem skuteczności leku. Dr Knopman nie brał udziału w tym głosowaniu.

W poniedziałek FDA zatwierdziła w sposób przyspieszony Aduhelm do użycia w terapii choroby Alzheimera w oparciu o wyniki testów wskazujące, iż może on wpływać na prawdopodobną przyczynę choroby.

Dzień przed dr. Knopmanem, w związku z decyzją FDA, z zasiadania w zespole zewnętrznych doradców zrezygnował neurolog dr Joel Perlmutter. Jako przyczynę wskazał podjęcie przez FDA decyzji bez dalszych konsultacji z doradcami.

FDA nie komentuje rezygnacji członków zespołu doradców zewnętrznych.