- Obecność tej substancji to nie wynik skażenia, ale efekt uboczny powstały przy produkcji. Substancja ta występuje w śladowych ilościach w niektórych partiach leków. Nigdzie nie wykryto znacznego przekroczenia norm – mówił podczas briefingu prasowego minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że jak na razie nie ma informacji o niebezpiecznych partiach leków. - Jeżeli dowiemy się, że normy są przekroczone na tyle, że stwarzają zagrożenie, to lek zostanie wycofany.

Szumowski dodał także, że na razie nie ma podstaw do wycofywania tego leku z aptek. Przestrzegał także chorych przed odstawieniem leków zawierających metforminę. – Zaprzestanie przyjmowania leków może grozić poważniejszymi konsekwencjami niż ich dalsze przyjmowanie – mówił Szumowski.  

Leki zawierające metforminę przyjmowane są chorych na cukrzycę (około 1,8 mln Polaków)- także przez kobiety w ciąży. Zażywają je osoby z insulinoopornoscią. Podawane są one także kobietom cierpiącym na zespół policystycznych jajników i mające problemy w zajściem w ciążę.