Akcję „Rzuć palenie razem z nami” organizuje warszawskie Centrum Onkologii oraz Fundacja Promocja Zdrowia. Dziś przypada też Światowy Dzień Rzucania Palenia. W największych miastach uruchamiane są punkty pomocy palącym chcącym uwolnić się od zgubnego nałogu. Można sobie m.in. zmierzyć ciśnienie, poziom cholesterolu, cukru, a także sprawdzić wydolność płuc. A kto nie zdąży wziąć udziału w akcji, może skorzystać z telefonicznej poradni pod numerem 0801 108 108.

Oprócz zachęcania do rzucenia nałogu pomysłodawcy pragną też przekonać do ostrzejszych regulacji prawnych dotyczących palenia i przeciwdziałania paleniu w miejscach publicznych.

Choć akcja jest organizowana już po raz 17., dane dotyczące powszechności palenia tytoniu oraz skutków zdrowotnych nałogu są alarmujące. W Polsce pali co najmniej 9 mln osób. Prawie co drugi mężczyzna i co czwarta kobieta w wieku powyżej 16 lat to nałogowcy. Każdego roku co najmniej 100 tys. zgonów ma bezpośredni związek ze skutkami używania tytoniu. 23 proc. przedwczesnych zgonów (przed 65. rokiem życia) powodowanych jest właśnie przez palenie. Palenie bierne skutkuje ok. 8 tys. zgonów rocznie. 5 mln osób pali dłużej niż 20 lat. Codziennie zaczyna palić ok. 500 nieletnich chłopców i dziewcząt.

Tyle statystyka, a jakie są efekty tytoniowego nałogu? Najczęściej to trudne do wyleczenie nowotwory – przede wszystkim płuc. To także schorzenia układu krążenia oraz inne, nienowotworowe, choroby płuc wywoływane przez podrażnienia związkami zawartymi w dymie.

– 400 osób tygodniowo umiera w Polsce na raka płuc. Aż 96 proc. chorych na ten nowotwór to czynni lub bierni palacze – mówili wczoraj specjaliści podczas debaty zorganizowanej w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc. Namawiali też do poddawania się – z własnej inicjatywy – badaniom profilaktycznym pozwalającym odpowiednio wcześnie wykryć guz nowotworowy lub inne zmiany chorobowe.

– Jeżeli każdy będzie czekał, aż lekarz skieruje go na zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, to się może nie doczekać i to się może źle skończyć – mówił prof. Tadeusz Orłowski, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej. – Wystarczy, żeby każdy wypalił dziennie jednego papierosa mniej i w ciągu miesiąca spokojnie by zaoszczędził na zrobienie zwykłego zdjęcia, a gdyby przez rok odkładał tego jednego papierosa i zamiast 20 palił 19, to mógłby sobie zrobić nawet tomografię – przekonywał prof. Orłowski.

Według organizacji World Lung Foundation (WLF) tytoń pali obecnie 1,3 mld ludzi na Ziemi. W 2030 roku ich liczba ma wzrosnąć do 1,6 mld – przede wszystkim w krajach rozwijających się. Specjaliści pracujący dla Światowej Organizacji Zdrowia oraz WLF prognozują też podwojenie się do 2030 roku liczby zgonów powodowanych przez tytoń. – Z 5 milionów zrobi się 10 milionów, a największe koszty poniosą kraje najbiedniejsze – uważa Judith Longstaff Mackay z WLF. ?

 

 

Papierosy zabiły naszych ojców. Nic dziwnego: jeśli palisz przez całe dorosłe życie, istnieje 50- procentowe prawdopodobieństwo, że zejdziesz z tego świata na skutek choroby wywołanej paleniem – piszą we wstępie autorzy. Clive Hopwood jest autorem ponad 100 książek, ale napisanie tej właśnie pomogło mu zerwać z paleniem. Peter Cross to specjalista od zdrowia – pracuje dla renomowanego pisma „British Medical Journal”.

Kolejne rozdziały to pomysły na to, jak wytrwać w postanowieniu życia bez dymka. Przy okazji autorzy przedstawiają nam historię tytoniu, jego działanie na organizm człowieka, a także poruszają kwestie reklam papierosów oraz ich promowania w filmach. Wszystko to oczywiście krótko, tak aby te informacje nie przesłoniły czytelnikowi rzeczy najważniejszej, czyli zerwania z – jak to nazywają autorzy – „fatalnym zauroczeniem”.

Dom Wydawniczy REBIS,Poznań 2007,s. 240