Przebadali oni 5 tys. par bliźniaków genetycznie jednakowych i niejednakowych. Wyniki ogłosili na łamach magazynu „American Journal of Clinical Nutrition”. Za 77 proc. przypadków nadwagi u dzieci odpowiadają geny. – Błędem jest obciążanie rodziców otyłością dzieci. Tutaj odpowiedzialnym czynnikiem jest skład genów – powiedziała BBC prof. Jane Wardle z University College London. – Nie znaczy to jednak, że dzieci z większymi predyspozycjami do tycia będą grube. Mają na to jednak większe szanse. Tam Fry z Child Grow Foundation podkreśla konieczność wyrabiania nawyków zdrowego stylu życia. – Jeśli ktoś ma genetyczną skłonność do otyłości, musi ciężko pracować, aby spalić nadmiar kalorii. W ciągu 30 lat skład genów u człowieka się nie zmienił, natomiast liczba grubasów wzrosła ponad wszelką miarę.
Osoby, które już w dzieciństwie mają nadwagę, w życiu dorosłym zazwyczaj stają się otyłe, zwiększając szansę wystąpienia u nich nowotworów, chorób serca, udarów mózgu i cukrzycy.
Badania bliźniąt to dobry sposób sprawdzenia, w jakim stopniu na stan zdrowia wpływają czynniki genetyczne, a w jakim styl życia. Ciekawe są bliźnięta różniące się genetycznie. Wychowując się w jednej rodzinie, dostają takie samo pożywienie. Naukowcy przebadali wiele takich przypadków.