O niepokojącym trendzie świadczą dane Fundacji Edukacji Społecznej. W dwóch prowadzonych przez nią w Warszawie punktach testowania (takich miejsc jest w stolicy pięć) w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2011 roku zdiagnozowano tyle przypadków zakażeń HIV, ile przez cały ubiegły rok przy podobnej liczbie wykonanych testów.

– Ludzie są bardziej świadomi ryzyka infekcji – przyznaje Magdalena Ankiersztejn, prezes fundacji. – Ale jednocześnie nie zabezpieczają się na tyle, by uniknąć zakażenia.

To ryzykowne kontakty seksualne są dzisiaj główną drogą rozprzestrzeniania się wirusa. – Głównym źródłem zakażeń jest seks bez prezerwatywy – tłumaczy dr Magdalena Rosińska, epidemiolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

– Dotyczy to wszystkich, bo choć w statystykach ciągle dominują mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami, to wiadomo, że liczba heteroseksualnych mężczyzn i kobiet żyjących z HIV systematycznie rośnie i będzie rosła.

Wiele z nich wciąż jednak wierzy, że problem zakażenia nie odnosi się do nich. Dlatego, jak zwraca uwagę prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, badają się dużo rzadziej niż osoby nieheteroseksualne.

Dotychczas zdiagnozowano w Polsce ponad 14 tys. przypadków zakażeń. Według ekspertów to wierzchołek góry lodowej. Komisja Europejska podaje, że nawet 70 proc. Polaków zainfekowanych HIV żyje z wirusem, nie wiedząc o tym.

– Kobiety często dowiadują się przy okazji zgonu partnera, który umarł na AIDS  – mówi Joanna Gałaj ze Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS Bądź z Nami.

– HIV już od dawna nie jest wyrokiem śmierci – przekonuje prof. Anna Boroń-Kaczmarska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Dzięki nowym terapiom można z nim długo i relatywnie komfortowo żyć. Ale trzeba się badać, a potem leczyć.

Edukacja jest najważniejszym celem programu i konkursu Pozytywnie Otwarci. (pozytywnieotwarci.pl).