Jest to zgodne z wcześniejszymi zaleceniami amerykańskiego Instytutu medycyny. Genom szympansa w 99 proc. pokrywa się z genomem człowieka. Między innymi z tego powodu wykorzystywanie szympansów jako zwierząt doświadczalnych wzbudza sprzeciw natury etycznej.
W amerykańskich laboratoriach żyje dotychczas około 950 szympansów. Zostaną przeniesione do ogrodów zoologicznych. Pozostanie jednak 50 zwierząt. Jeżeli zajdzie wyjątkowa potrzeba, zostaną użyte do eksperymentów, ale w takim przypadku wymagana będzie zgoda niezależnej komisji, w skład której wejdą między innymi przedstawiciele opinii publicznej.
Raport amerykańskiego Instytutu Medycyny stwierdza, że aktualnie jedynie badania nad szczepionką przeciw zapaleniu wątroby typu C usprawiedliwiają użycie szympansów do doświadczeń; wirus wywołujący tę chorobę atakuje (na razie) tylko ludzi i szympansy.
W 2011 roku, wśród 94 000 projektów badawczych finansowanych przez Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia, tylko 54 przewidywało korzystanie z szympansów.
- Szympansy nie mogą żyć w laboratoriach, podobnie jak ludzie nie mogą żyć w budkach telefonicznych - powiedziała Justin Googman z organizacji obrońców praw zwierząt - People for the Ethical Treatment of Animals.