Naukowcy z międzynarodowego zespołu stworzonego na Uniwersytecie w Chicago od kilku lat badali geny, w tym te związane z dietą i procesami trawienia, układem nerwowym oraz wywołujące
choroby. Odkryli, że u psów i ludzi przez tysiące lat ewoluowały one równolegle. „Ta równoległa ewolucja prawdopodobnie spowodowana jest tym, że psy i ludzi łączy to samo, wspólne środowisko – napisali naukowcy, którzy wyniki swych badań opublikowali właśnie w czasopiśmie „Nature Communications".
Co więcej, z badań wynika, że psy zostały udomowione już 32 tys. lat temu, choć dotąd podejrzewano, że stało się to 15-16 tys. lat temu. Mało tego, najpewniej doszło do tego w Azji Południowowschodniej, a nie na Bliskim Wschodzie. Skąd takie wnioski?
Naukowcy prowadzący to badanie wyodrębnili genomy czterech szarych wilków z Rosji i Chin, trzech chińskich bezpańskich psów oraz trzech ras udomowionych (owczarka niemieckiego, tybetańskiego mastifa i belgijskiego malinoisa). Dzięki temu byli w stanie dowiedzieć się, które geny można powiązać z udomawianiem tych gatunków i kiedy mogło do tego dojść. Jednocześnie porównano je z genami ludzkimi.